Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prísnejšie opravy áut prinesú aj drahšie poistky

Opraviť auto po vážnej nehode už nebude môcť ktorýkoľvek autoservis. Od januára budúceho roku bude musieť motorista využiť služby certifikovaného servisu. A odtiaľ sa bude musieť rovno vybrať na stanicu technickej kontroly.

03.05.2019, 05:05 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke stanovuje, že v prípade dopravnej nehody alebo škodovej udalosti, ktorá mala vplyv na hlavné bezpečnostné prvky vozidla, ktorými sú zavesenie kolies, deformačné zóny, systémy airbagov, riadenie alebo brzdy, sa automaticky stáva technicky nespôsobilé na premávku na pozemných komunikáciách. Aby bolo možné takéto auto znovu používať, je potrebné chyby odstrániť v certifikovanom mieste opravy a následne bez vyzvania a na vlastné náklady podrobiť vozidlo technickej kontrole.

Presne podľa manuálu

Certifikované autoservisy nie sú len značkové servisy jednotlivých značiek, ale sú to všetky dielne, ktoré opravy vozidiel vykonávajú spôsobom, ktorý určil výrobca vozidla, a ktoré majú prístup k informáciám o opravách a údržbe od výrobcu vozidla. O tom, že bola oprava vykonaná v súlade s požiadavkami výrobcu, musí servis vyhotoviť fotodokumentáciu. Z nej musí byť jasné, ako postupoval pri oprave.

Podľa ministerstva dopravy Slovensko zaviedlo povinnosť technickej kontroly na základe európskej smernice o kontrole technického stavu vozidla. „Ale keďže sa pri technickej kontrole nedá zistiť, či samotná oprava bola vykonaná správne, boli zavedené certifikované miesta opravy,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva Karolína Ducká.

Neprehliadnite

Cieľom nových povinností je, aby po cestách jazdili bezpečnejšie vozidlá, vďaka čomu by sa mal znížiť počet usmrtených po dopravných nehodách. Ministerstvo dopravy pri predkladaní tohto zákona očakávalo, že nové pravidlá zabezpečia aj rovnosť hospodárskej súťaže, keďže všetky servisy budú musieť postupovať podľa tých istých pravidiel.

Dnes motorista často nedokáže rozpoznať, či bola oprava jeho auta vykonaná profesionálne, pretože vidí už len výsledný efekt. Ale či autoopravovňa vykonala servis tak, aby bolo auto bezpečné, alebo len tak, aby zvonku všetko vyzeralo v poriadku, nedokáže posúdiť. Takáto neodborná oprava sa väčšinou prejaví až v prípade ďalšej nehody, ktorá môže mať smrteľné následky.

Fyzická kontrola

Certifikáciu bude

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Financie