Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát považuje misiu za skončenú

Potenciál Slovenska ako krajiny výhodnej na založenie centra zdieľaných alebo podnikových služieb sa zrejme vyčerpal. Prílev nových bizniscentier na Slovensko totiž takmer ustal. Kým v Poľsku, Maďarsku aj v Českej republike naďalej pribúdajú servisné a podnikové centrá aj veľkých nadnárodných korporácií, Slovensko akoby sa z mapy veľkých investorov stratilo. V uplynulých dvoch rokoch vznikli tu len dve väčšie podnikové centrá – účtovné Covestro Slovakia Services a Uniqa 4ward, zaoberajúce sa manažmentom rizika a aktuárstvom. Obe v Bratislave – napriek snahe vlády dostať centrá do regiónov. Tento rok eviduje ministerstvo hospodárstva dva nové projekty.

01.05.2019, 10:00 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Nové centrum zdieľaných služieb v oblasti informačných technológií by malo vzniknúť v Košiciach. „Investičný zámer predpokladá, že spoločnosť tu v horizonte piatich rokov preinvestuje 14 miliónov eur a zamestná dvesto pracovníkov,“ hovorí štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec. Firma požiadala rezort o investičnú pomoc. Druhý plánovaný projekt by mal vzniknúť bez štátnej podpory. Americký investor v oblasti automotive plánuje realizovať v Trenčíne popri existujúcej výrobe aj účtovnícke činnosti pre európsky trh. V prvom roku existencie zamestná dvadsať pracovníkov.

Rast existujúcich hráčov

Rezort hospodárstva však vidí priestor na ďalší rozvoj odvetvia inde – v expanzii existujúcich centier. „V najbližšom období možno očakávať postupné prejavovanie sa vplyvov odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ, čo môže znamenať presun aktivít v oblasti finančných a administratívnych služieb do iných európskych krajín,“ hovorí R. Chovanec. Ďalším impulzom na rast bizniscentier je podľa neho nová agenda – napríklad činnosti, ktoré firmy realizujú s cieľom zabezpečiť nový režim ochrany osobných údajov známy pod skratkou GDPR. Od mája 2018 musia firmy uchovávať a spracovávať osobné údaje občanov Európskej únie lokálne, teda v členských štátoch EÚ. Nárast agendy v už existujúcich centrách na Slovensku očakáva ministerstvo hospodárstva aj v oblasti dátovej a kybernetickej bezpečnosti, práva, marketingu, logistiky, bankových a poistných procesov. „Aktuálne napríklad rozširuje svoje centrum v Košiciach americko-nemecká spoločnosť a plánuje sa zamerať na výskumno-vývojové projekty a tiež rozvíjať platformy typu IAAS, cloudové riešenia, dizajn softvéru,“ dodáva štátny tajomník rezortu.

Štátna podpora

Štát doposiaľ podporoval rozvoj centier podnikových služieb cez viaceré finančné aj administratívne zvýhodnenia. Centrá zaradené na zoznam rezortu hospodárstva mohli získať investičnú pomoc do šesťtisíc eur na novovytvorené pracovné miesto, pričom investor musel udržať miesta aspoň päť rokov.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND Focus Centrá zdieľaných služieb

Diskusia (0 reakcií)