Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Za horami, za dolami – je kraj, kde stavili na cestovný ruch

Politik, ktorý o podpore turizmu nielen hovorí, ale jeho rozvoj aj reálne presadzuje, navyše opatreniami, ktoré nie sú prvoplánové a populistické. Na Slovensku je to stále predstava veľmi vzdialená realite

05.05.2019, 05:00 | Jarmila Horváthová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Ale prvá lastovička sa už objavila, konkrétne v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Ten je zrejme regiónom s najpestrejším prírodným aj kultúrnohistorickým reliéfom Minulý rok zvolený predseda kraja Ján Lunter mal rozvoj turizmu v regióne vo svojom volebnom programe a v strede Slovenska sa odvtedy „dejú veci“.

Neprehliadnite

Od Nízkych Tatier po Hont

Banskobystrický kraj siaha od južnej strany Nízkych Tatier a Veľkej Fatry až po juhoslovenské regióny Gemer a Hont. Sú tu lyžiarske strediská, kúpele, pamiatky UNESCO, ale až na výnimky je turistami v podstate neobjavený. Toto chce súčasný župan, aby sa v budúcich rokoch zmenilo.

Záujem o turizmus majú u Lunterovcov v rodine. Syn Ondrej pôsobil v minulých rokoch v slovensko-švajčiarskom projekte klaster Slovenský raj, kde získal aj zahraničné know-how z oblasti destinačného manažmentu.

A práve úspešné oblastné organizácie cestovného ruchu (alebo zrozumiteľnejšie – turistické združenia) sú všade v zahraničí základným stavebným kameňom pri rozvoji turizmu. Preto sa O. Lunter rozhodol nájsť ako prvé pre kraj odborníkov na destinačný manažment a oslovil toho najpovolanejšieho – Ivetu Niňajovú, ktorá stála pred 10 rokmi pri zrode dnes už v slovenskom turizme legendárneho Klastra Liptov. Zhromaždila okolo seba tím expertov, ktorí majú naštartovať turizmus v Banskobystrickom kraji tak, ako sa to robí v úspešných regiónoch v zahraničí.

Prvým krokom bolo ešte vlani vytvorenie Rozvojovej agentúry Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), ktorá má byť motorom diania. Na turizmus dal kraj zo svojich zdrojov 1,7 milióna eur, z ktorých milión išiel na turistické projekty. Okrem toho poskytol aj 190-tisíc eur na revitalizáciu biatlonového areálu v Osrblí, vďaka čomu získal areál certifikát Medzinárodnej biatlonovej federácie (IBU) a už sa tu konalo aj prvé významné medzinárodné podujatie – majstrovstvá sveta juniorov a kadetov.

Zdroj: Andrej Micsuda

Ako zvýšiť kvalitu života na vidieku

V kraji momentálne pôsobí sedem

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika TREND + Cestovanie

Tagy turizmus