Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zlatá minulosť, pokojná prítomnosť, otázna budúcnosť

07.05.2019, 05:10 | Tomáš Nejedlý | reportér

Názor | Bizniscentrá vyrástli na plnohodnotný a silný sektor domácej ekonomiky. Ak sa Slovensko kedysi ako krajina hrdilo murármi, sklármi či strojármi, dnes môže sebavedomo povedať, že poskytuje svetu finančné, IT či účtovné služby najvyššej kvality za vynikajúcu cenu. Odvetvie narástlo z nuly na 40-tisíc zamestnancov za pätnásť rokov. To je zlatá minulosť. Sektor ďalej rastie, aj keď oveľa pomalšie, mnohé centrá stále hľadajú nových pracovníkov a najmä inovujú, optimalizujú, hľadajú vyššiu efektívnosť a produktivitu. To je pokojná prítomnosť.

 • Tlačiť
 • 0

Tagy

Názory

Tomas Nejedly komentar 2018

Otázna je však budúcnosť. Kým doposiaľ investori čerpali a profitovali zo vzdelanej a lacnej pracovnej sily a výhodných podnikateľských podmienok, vývoj krajiny v oboch oblastiach zaostal a zamrzol. Platy v ekonomike rastú rýchlejšie ako produktivita, v školstve sa vláde nedarí zastaviť odlev talentov a vo svetových rebríčkoch konkurencieschopnosti krajina klesá.

Koaliční partneri s blížiacimi sa voľbami stupňujú prijímanie nepremyslených populistických opatrení, ako sú rekreačné poukazy, vyššia minimálna mzda či osobitné odvody. Aj posledný rok pred voľbami sa zmráka na ďalšiu smršť páčivých zmien, ktoré zaťažia ekonomiku.

Bizniscentrá doposiaľ zvládli zvyšovať produktivitu práce zamestnaných ľudí súbežne s rastúcimi nákladmi a ďalej rastú. Na zhoršovanie podmienok v krajine však upozorňujú čoraz hlasnejšie. Energiu na implementáciu politických cukríkov totiž potrebujú viac na udržanie kroku s konkurenciou a rastúcimi platmi.

Neprehliadnite

Bizniscentrá na Slovensku založili firmy z krajín, ktoré už majú s týmto vývojom skúsenosti. Dnes najviac profitujú zo sektorov ekonomiky, ktoré sú nadviazané na výsledky inovácií, vedy, výskumu, objavov, jednoducho unikátnych výsledkov ľudskej tvorivej činnosti. Prostredie, ktoré by podporovalo takéto ľudské úsilie, zatiaľ na Slovensku skôr chýba.

Vysoké školy až na výnimky

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND Focus Centrá zdieľaných služieb

Tagy Názory

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.