Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kybernetický útok u nórskych hlinikárov zasiahol aj Slovensko

Utorkové ráno v polovici marca tohto roku bolo pre nórsky koncern Norsk Hydro ako zo zlého sna. Firma sa stala terčom kybernetického útoku, ktorý odstavil časť jej produkcie. Následne musela prejsť na manuálne riadenie výroby. Zamestnanci dostali zákaz pripájať sa na internú sieť spoločnosti a zapínať akékoľvek zariadenia pripojené k sieti.

14.05.2019, 05:00 | Lukáš Kvašňák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Hekeri zašifrovali časť firemných počítačov a za ich dešifrovanie požadovali výkupné v digitálnej mene. Celkové škody koncern zatiaľ odhadol na viac ako 41 miliónov eur.

„Škodlivý útok vírusom spôsobil, že mnohé IT systémy v spoločnosti Hydro museli byť vypnuté nie preto, že by boli infikované, ale aby sme lokalizovali vírus a zabránili jeho ďalšiemu šíreniu. Pred opätovným zapojením zdravých častí našej siete potrebujeme vyliečiť tie infikované,“ uvádza IT šéf spoločnosti Jo De Vliegher.

Neobišli ani slovenský závod

Norsk Hydro je jedným z najväčších producentov hliníka a súvisiacich produktov na svete s pobočkami a závodmi v 40 krajinách, kde zamestnáva 36-tisíc pracovníkov. Dve z týchto fabrík má aj na Slovensku v Žiari nad Hronom. Jedným je výrobca hliníka Slovalco a druhým producent hliníkových profilov Hydro Extrusion Slovakia, v ktorých pracuje dokopy 850 zamestnancov.

Neprehliadnite

Kým Slovalco hekerský útok zasiahol len minimálne, výrazne sa dotkol Hydro Extrusion Slovakia. Najväčšie výpadky v produkcii celého koncernu totiž postihli práve segment výroby hliníkových lisovaných profilov.

Tieto fabriky sa neboli schopné pripojiť k výrobným systémom, čo malo za následok čiastočné výpadky produkcie a zastavenie dodávok zákazníkom. Dva dni po útoku išli len na polovičný výkon. Ceny hliníka v reakcii na tieto informácie vystrelili v čase útoku na trojmesačné maximum.

„Všetky závody Hydro Extrusion boli zasiahnuté, ale podrobnosti o jednotlivých prevádzkach nekomentujeme. Celkovo sa v segmente extruded solutions spoločnosti Hydro, ktorého súčasťou je aj slovenská fabrika, obnovila produkcia na deväťdesiat percent.

Deje sa to však s väčším zapojením manuálneho riadenia, keďže mnoho IT systémov, ktoré sú za bežných okolností dostupné, je vypnutých a obnovujeme ich,“ konštatuje pre TREND hovorca Norsk Hydro Halvor Molland.

Varovanie pred ďalším šírením vírusu

Hydro Extrusion Slovakia v Žiari nad Hronom vyvíja a vyrába

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika TREND + Lídri v hutníctve