Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Kybernetický útok u nórskych hlinikárov zasiahol aj Slovensko

14.05.2019 | Lukáš Kvašňák

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

14.05.2019 | Roman Kanala

Aha, zas MS-DOS.

MS-DOS sa vyznačuje tým, že je "strongly restart oriented" a má "advanced zero security". MS-DOS je pre puberťákov a lamerov. Profíci používajú Linux alebo Unix.

14.05.2019 | Hatatitlova kobyla

Tebe nieco Microsoft urobil?

14.05.2019 | Ivan Petráš

To je Hlupák Kanála, toho si nevšímaj.

14.05.2019 | Hatatitlova kobyla

Citam jeho pribeh, len mi unikla kapitola "co mi zrobil toten Bill Gates".

14.05.2019 | peter fodrek

väčšine ľudí urobil Microsoft zle


Soud potvrdil, že MS-DOS je ukradený
1. 8. 2007

https://diit.cz/cla...


v QDOS= Quick and Dirty written Operating System odstránili Q..

https://www.levenez...

14.05.2019 | PaloK

Kybernetický útok? Taký, aký postihol aj renomovanú firmu Krauss Maffei minulý rok? A desiatky iných firiem predtým?

Žiadny útok. Zle zabespečená spoločnosť, s nedisciplinovaným alebo neznalým personálom. Ale isto to Putin poslal na Veľkonočnej pohľadnici ten vírus.

Hlavne, že Kanala má zase zábavu :-).

14.05.2019 | chr

No tak Palo , načo sem ťahaš liliputina a podobné nezmysly . A na Romanov humor sisi už mohol zvyknúť . S tvojim názorom , že spoločnosti sú zle zabezpečené môžem len súhlasiť , ale povedz čo je dobre zabezpečená ,firma. Ako zabezpečíš firmu , ktorá prevádzkuje online napr 200 CNC strojov , alebo rozsiahly sklad výrobkov a polotovarov a riadiacu centrálu má v Luxembursku alebo Dánsku .A na strojoch prevádzkuje operačné systémy napr WIN všetkých typov , ktoré su na svete napr 20 rokov . A tieto OS prevádzkuje na NC systémoch ktoré začínaju niekde od 286-ky. Ja z praxe tvrdím , že sa to nedá . A pritom máš na tomto spustených toľko aplikáciia ich nádstavb , že pri nahratí akéhokoľvek seriozneho antivíru systém spadne , lebo je preťažený . Prakticky neriešiteľný problém. Už len spojiť tieto veci napr do centrálneho zberu dát je prakticky nemožné . A v dohľadnej dobe sa nerysuje žiadne zjednotenie , skôr sa mi zdá , že fragmentácia sa ešte zväčšuje.

14.05.2019 | PaloK

1, Kritizujem tendenčnosť článku, ktorý navádza dojem, že hackeri zaútočili na firmu, aby tam zavliekli vírus, ktorý kryptuje súbory, aby pýtal výpalné. Toto sa dá dosiahnuť bez "útoku", práve ľudskou neznalosťou alebo nedbanlivosťou zodpovedných.
2, 200ks CNC strojov online? Firma s 200 CNC strojmi, ktoré robia zákazky "online" musí mať taký obrat, že si dovolí zabezpečenie na úrovni menšej banky, pretože to je jej životná vec. Ale hlavne, tie stroje NESMÚ byť online navonok :-).

15.05.2019 | chr

Ok . ospravedlňujem sa ak sa ťa moja reakcia dotkla. Nemyslel som tým nič osobné .
Odpoveď ku bodu 2.
Samozrejme , že tie stroje nie su viditeľné navonok . Záleží len na tom cez čo beži online komunikácia . Zober si taký Teamwiewer. Aká si myslíš , že je jeho bezpečnosť? Online beží len diagnostika , prípadne prístup do NC alebo PLC. S týmto je najmenší problém . Problém je že nie na všetko sa da nainštalovať požadovaný antivírus . Na zlodejsku je odhadujem aspoň 50 takýchto firiem. Najhoršie sú na tom firmy v momente konfigurácie HW/SW hierarchie . Poznám veľa nemeckých firiem Typu , BUDERUS , SCHERER atd , ktoré robia toto spustenie napr ako prácu z domu , alebo cez vlastný intranet . Často sa stáva , že sa pri "vorabnahme " ani nestretnem so žiadnym takýmto človekom aIBN ti spravia aj smartpfonu. Čo sa týka bánk , tak mám praktickú skúsenosť so SLSP . Pred časom ich nabúrali hackeri a povykrádali im nejaké účty. Na verejnosti preniklo len málo informácii a aj tie hovorili o bankomatoch z ktorých unikli informácie . Podľa mňa to bol len krycí manéver , lebo keď som si v čase pospajal rôzne oficialne informácie ,tak únik musel byť jedine z banky. A to sa nikdy nedozvieš.

14.05.2019 | chr

Otázka je či sa to dá zabezpečiť na 100% . Ja tvrdím , že nie . Spoločnosti ktoré používajú na CNC strojoch tieto aplikácie a môžu byť akokoľvek zabezpečené , vždy sa tam najde nejaká diera bez záplaty. Asi najnáchylnejšie na prieniky sú vzdialené diagnostické práce. Tu človek nikdy nevie , kto sedí na druhej strane . A hackeri určite nebudú pracovať ako murári na stavbe. To isté platí o predaji takýchto informácii, ktoré je bežne . Stretávam som sa s týmto problémom dennodenne. Utešovať sa , že sa to dá je len klamanie samého seba a ostatných. Keď sa nedarí prienik tak jednoducho kupia človeka , ktorý cieľový objekt sprístupní . A tak isto sme svedkami , že aj SW , ktorý má systém chrániť je vlastne vírus . Takže nič nové pod slnkom . A tiež by som z toho nerobil vedu . Odstánenie takéhoto stavu je možne , akurát zaberá veľa času.

14.05.2019 | bozsky

A co tak konecne urobit poriadny clanok na socialne siete a vyrobcov operacnych systemov pre mobilne telefony, ktori porusuju zakony roky?!?

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.