Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Van Rompuy: Nečakajme na ďalšiu krízu. Posilnime schengen aj eurozónu

Britský euroskeptik Nigel Farage jeho charizmu prirovnal k vlhkej handre, no jeho to nijako nerozrušilo. Médiá ho zosmiešňovali pre písanie poézie haiku. Päť rokov predsedal hlavám štátov Európskej únie a stál pri rokovaniach v dlhovej kríze. Herman Van Rompuy prišiel na Slovensko na pozvanie poradenskej spoločnosti Deloitte.

13.05.2019, 19:00 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 9

Koncom mája sú eurovoľby. Na jednej strane prieskumy ukazujú vysokú podporu Európanov Únii, no zároveň sa očakáva posilnenie antisystémových strán. Budú voľby bojom za a proti EÚ?

Podpora členstva v Únii je najvyššia za posledných 27 rokov. Predstavme si, že by to tak nebolo. Vaša otázka by znela úplne inak. Na paradox, ktorý spomínate, existuje vysvetlenie. Európske voľby do veľkej miery predstavujú súhrn národných volieb. Väčšina doterajších volieb do Európskeho parlamentu reflektovala skôr situáciu v domácej politike ako na vyslovene európske témy. Voliči viac vyjadrujú svoju spokojnosť s národnou vládou.

Euroskeptici však rastú v rámci širšieho rozmáhania populizmu všade naokolo.

Napriek tomu bude v Európskom parlamente stále silná proeurópska väčšina: sociálni demokrati, ľudovci, liberáli a zelení. Už to nebudú len dve strany, ale to nie je zásadný problém. S populizmom je to zložitejšie, ako si veľa ľudí myslí.

Ako?

Populisti síce kritizujú fungovanie Európskej únie, chcú inú Európu, ale väčšina z nich už nechce z Únie vystúpiť. Vo Francúzsku máme Národný front, dnes sa volajú Národné zhromaždenie. Prehrali prezidentské voľby na otázke Európy. Drvivá väčšina Francúzov chce zostať v Únii aj v eurozóne. Tak si Marine Le Penová po voľbách povedala, že Francúzsko môže v EÚ zostať a ona môže svoj program realizovať aj tam. Podobný posun badať v rakúskej vládnej koalícii. Dokonca aj v Taliansku Hnutie piatich hviezd rýchlo upustilo od požiadavky referenda o zotrvaní v menovej únii. Žlté vesty vo Francúzsku takisto nie sú proti Európe, sú proti Macronovi.

Čo sa to stalo?

Máme pomaly tri roky od britského referenda o brexite. Celá Európa vidí, čo sa deje. Pre ľudí je to katastrofa. Majú pocit, že žijú v nestabilnom svete. Veľa vecí v ekonomike, geopolitike či v ich osobnom živote sa rýchlo mení. Obávajú sa budúcnosti. Keď však vidia brexit, povedia si, že nechcú do tohto nestabilného prostredia pridať ďalšiu neistotu. Nechcú odísť, lebo vedia, kam to vedie. Je to negatívny argument, ale aj ten je oprávnený. Pochybnosti o fungovaní EÚ sú namieste, ale rovnako pochybnosti o fungovaní národnej vlády či politiky samej. Svojím spôsobom všeobecne stojíme pred krízou demokracie. A tá sa netýka len Európy.

Politici často konajú len v kríze. Nanešťastie 

Mnohí euroskeptici vidia krízu demokracie aj v rozhodovaní Únie. Nie je za brexit tak trochu zodpovedný aj Brusel?

Briti mali

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 9

Rubrika Rozhovor