Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prečo senior skončí v domove, hoci potrebuje nemocnicu

Starnutie obyvateľstva predstavuje nielen nové podnikateľské výzvy. Je výzvou aj pre tvorcov národných politík. Demografia hovorí jasnou rečou: vláda sa musí popasovať nielen s nárastom výdavkov na dôchodky, ale aj s tým, ako zabezpečí dostupnú a efektívnu sociálnu a zdravotnú starostlivosť pre seniorov a dlhodobo chorých. Nateraz to vyzerá tak, že ani v jednej oblasti kompetentní nenachádzajú vhodné riešenia. Najmä v zmysle, ako nastaviť systém, aby z toho profitoval občan.

13.05.2019, 05:08 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Neschopnosť štátu najlepšie demonštruje aktuálny návrh novely, ktorá by mala upraviť dlhodobú starostlivosť o tých, ktorí ju potrebujú. Pôvodným zámerom bolo pripraviť jeden ucelený zákon. Namiesto toho ministerstvo práce a ministerstvo zdravotníctva predkladajú čiastkové zmeny v novelách zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti a zákona o sociálnych službách. Ani z jednej nevyplýva, čo je dlhodobá starostlivosť, komu konkrétne sa má poskytovať a v akom rozsahu.

Náplasť namiesto riešenia

V súčasnosti na Slovensku chápeme dlhodobú starostlivosť ako sociálne a zdravotné služby pre seniorov, zdravotne postihnutých a osoby s duševnými poruchami. Nejde však o integrovaný systém. Sociálne služby a zdravotná starostlivosť sú od seba oddelené. Každá má svoje pravidlá a právne normy, aj keď v praxi spolu úzko súvisia a ovplyvňujú sa aj vo výdavkoch. Uvedieme jeden príklad za všetky.

Neprehliadnite

V posledných rokoch sa v nemocniciach redukovali takzvané chronické lôžka, zanikali geriatrické oddelenia či oddelenia a liečebne pre dlhodobo chorých. Pre nedostatok zdrojov ich nemocnice obetovali, pretože

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Téma

Tagy dlhodobá starostlivosť, seniori