Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Silné roky striedajú neisté vyhliadky

Hutníctvo je prvé z významných odvetví, torého celkové výsledky zaznamenali pokles globálneho dopytu. Už na jeseň minulého roka začala v odvetví klesať produkcia. Vo februári už zaostávala výroba kovov a kovových konštrukcií o jedenásť percent za rovnakým obdobím minulého roka.

14.05.2019, 07:00 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Klesli objednávky aj produkcia

Ešte viac padli nové objednávky vo výrobe a spracovaní kovov. Tie signalizujú, ako sa bude firmám v odvetví dariť v budúcnosti. Objednávky vo februári poklesli o štrnásť percent. „Hutníctvo ako odvetvie je charakteristické svojím cyklickým vývojom. Obzvlášť výroba ferozliatin. Tá je na začiatku reťazca a zvyčajne ako prvá pociťuje príznaky spomaľovania ekonomiky. Z tohto pohľadu OFZ nie je žiadnou výnimkou a už od konca minulého roku pociťujeme pokles cien našich výrobkov na svetových, ale najmä európskych trhoch,“ hovorí výkonný riaditeľ oravskej hutníckej fabriky OFZ Branislav Klocok.

Neprehliadnite

Firma sa vyrovnáva aj s rastúcimi cenami elektriny a emisných povolení. „Podstatným trendom je pokles cien našich výrobkov, ktoré sa dnes nachádzajú pod dlhodobými priemermi. Tento pokles je spojený najmä s významným nárastom importu na európske trhy z tretích krajín,“ spresnil B. Klocok.

Tržby aj zisk po zdanení OFZ boli vlani o niečo nižšie než v roku 2017. Stále však boli veľmi dobré – výrazne prevyšovali dlhodobý priemer. Napríklad tržby dosiahli 160 miliónov eur. Otázne je, či si hutnícke fabriky tieto dobré čísla udržia.

Skrátenie pracovného času

Aj hlinikárni Slovalco v Žiari nad Hronom sa darilo. Jej tržby stúpli z predvlaňajších 409 miliónov eur na minuloročných 472 miliónov eur. V niektorých oblastiach dosiahla firma výnimočne dobré výsledky. Zisk jej však klesol. „Na hospodársky výsledok negatívne vplývali veľmi vysoké ceny vstupných surovín a aj energií, ktoré výsledok hospodárenia výrazne korigovali smerom nadol,“ vysvetľuje generálny riaditeľ Milan Veselý.

Zdroj: Maňo Štrauch

Čo sa týka signálov

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika TREND + Lídri v hutníctve