Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Tretinu IT zákaziek získalo päť firiem

08.05.2019, 10:00 | šao | lehu | leg | © 2019 News and Media Holding

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Štát za uplynulých päť rokov na IT projekty minul 2,4 miliardy eur. Až tretinu z tejto sumy získalo päť firiem: Atos IT, Tempest, AutoCont SK, Datalan a Ditec, ktoré získali 776 zákaziek. Vyplýva to z analýzy portálu Uvostat, ktorý mapuje dáta Úradu pre verejné obstarávanie. Ministerstvá a ďalšie orgány verejnej správy od roku 2014 s víťazmi verejných súťaží uzatvorilo zmluvy na 7 700 zákaziek na nákup softvéru, hardvéru či digitálnych služieb. Štát a samospráva nakupovali cez vestník a elektronické trhovisko napríklad digitálne učivo, národnú evidenciu vozidiel, elektronickú identifikačnú kartu, dátové centrum miest a obcí, centrálnu infraštruktúru pre inštitúcie výskumu a vývoja či centrálny elektronický priečinok. Polovicu z IT zákaziek získalo a dodalo štátu len jedno percento firiem. „Jednu alebo viac súťaží v dodávke IT tovarov alebo služieb štátu vyhralo spolu 829 rôznych firiem. Pri takom množstve firiem je zaujímavé, že na súťaži o zákazku štátu sa priemerne zúčastnia len tri firmy,“ hovorí zakladateľ portálu Uvostat Miroslav Babič. Priemer len troch súťažiacich na jedno obstarávanie je veľmi nízky. Ešte nepriaznivejšie pre štát vyzerá situácia v prípade najúspešnejších súťažiacich. Datalan a AutoCont súťažili v tendroch priemerne s dvomi firmami, Tempest len s jednou a Atos a Ditec boli často v súťaži jediným uchádzačom. „Ak sa do súťaže prihlási Ditec, akoby to bola pre iné firmy stopka, že je zbytočné sa o túto zákazku pokúšať,“ hodnotí M. Babič. V mnohých obstarávaniach sa navyše objavujú hráči, ktorí sú majetkovo prepojení. Napríklad Datalan a Tempest.

Zdroj: Trend.sk

Trump zvyšuje clá na čínsky tovar

Americký prezident Donald Trump oznámil zvýšenie cla na dovoz tovaru z Číny do Spojených štátov zo súčasných desiatich na dvadsaťpäť percent. Nová tarifa má platiť od 10. mája, dotkne sa výrobkov v objeme dvesto miliárd dolárov. Šéf Bieleho domu zdôvodnil svoje rozhodnutie pomalým tempom vyjednávaní o obchodnej dohode s Pekingom. Pohrozil tiež, že Spojené štáty môžu čoskoro zaťažiť dvadsaťpäťpercentným clom ďalšie čínske výrobky v hodnote 325 miliárd dolárov, ktoré mu zatiaľ nepodliehajú.

Maloobchodné tržby v mínuse

Tržby v slovenskom maloobchode nepotešili ani v marci, ukazujú čísla Eurostatu. V medziročnom porovnaní sa v stálych cenách zosunuli do mínusu dvoch percent. Ovplyvnil ich bázický vplyv Veľkej noci, ktorý vlani ťahal predaje v obchodoch už v závere marca. Tento rok sa tieto nákupy prejavia až v apríli. Výraznejšie tento efekt zasiahol veľké obchodné reťazce: segment nešpecializovaných predajní s prevahou potravín si medziročne pohoršil až o 7,5 percenta. „Napriek stále relatívne silnému trhu práce sa spotrebiteľská nálada slovenských domácnosti začína meniť,“ myslí si Ľubomír Koršňák z UniCredit Bank. Vplyvom negatívnych správ podľa neho miestne domácnosti začínajú preventívne uťahovať svoju spotrebu.

Zdroj: Maňo Štrauch

Rozdali novinárske ceny

Nadácia otvorenej spoločnosti zverejnila výsledky pätnásteho ročníka súťaže Novinárska cena za najlepšie príspevky publikované v minulom roku. Najviac ocenení si odniesli Denník N, Sme a verejnoprávna RTVS. Tri ceny získal in memoriam zavraždený novinár portálu Aktuality.sk Ján Kuciak. Organizátori súťaže zároveň vyhlásil druhú grantovú výzvu Fondu investigatívnej žurnalistiky, ktorý vznikol vlani. Jeho poslaním je podporovať prácu investigatívnych novinárov. Cenu za najlepší analytický príspevok si odniesol reportér TRENDU Ivan Haluza za text o slovenskom poľnohospodárstve.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.