Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Daň priniesla drahšie poistky

Nová daň nahradila od januára tohto roku odvod z neživotného poistenia. Jej výška dosahuje osem percent, teda je rovnaká ako doterajší odvod, no poisťovne ju musia platiť aj zo starších zmlúv. Odvod sa pritom platil len zo zmlúv uzatvorených od roku 2017.

21.05.2019, 06:39 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Aj keď sa daň má vzťahovať len na produkty neživotného poistenia, koncom vlaňajška sa na webe finančnej správy objavil metodický pokyn, na základe ktorého sa táto daň má platiť aj z neživotného pripoistenia uzatvoreného ako súčasť životného poistenia. Ide o rôzne doplnkové poistenia ako napríklad úrazové, invalidné, poistenie kritických chorôb či pripoistenie pre prípad práceneschopnosti.

Neprehliadnite

Povinnosť platiť daň z týchto pripoistení obhajovalo ministerstvo financií. Argumentovalo, že ak by sa daň na doplnkové poistenia nevzťahovala, boli by tieto produkty v porovnaní so samostatným neživotným poistením vo výhode. „Takáto situácia porušuje princíp daňovej neutrality a zároveň aj princípy hospodárskej súťaže,“ tvrdila vo februári pre TREND hovorkyňa ministerstva financií Alexandra Gogová.

Poisťovne, naopak, argumentovali, že pri príprave zákona sa s takýmto postupom nepočítalo. Navyše, mnohé z nich nevedia pri starších zmluvách vyčísliť, aká časť ceny ide na životné poistenie a koľko na pripoistenia.

Kým pri neživotných poistkách môžu klientom každý rok zmeniť cenu a naúčtovať im daň, pri životných sa to nedá, keďže sa počas celého trvania zmluvy platí rovnaká suma. Tieto zmluvy sa pritom uzatvárajú aj na niekoľko desaťročí. Zvýšené náklady na daň by tak museli znášať poisťovne.

Ministerstvo financií sa napokon dalo presvedčiť a finančná správa upravila metodický pokyn. Poisťovne nemusia odvádzať daň z doplnkových poistení. Zákon sa nezmenil, zmenil sa len jeho výklad.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND + poistenie

Tagy daň z poistenia, poisťovne

Diskusia (0 reakcií)