Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Investičné poistky dostanú nové vylepšenia. Môžu ich zachrániť, ale aj potopiť

Investičné životné poistenie (IŽP) bojuje o prežitie. Podľa Analýzy slovenského finančného sektora za rok 2018, ktorú v apríli vydala Národná banka Slovenska, síce stále rastie, no v porovnaní s minulosťou sa jeho rast výrazne spomalil. Kým ešte v roku 2017 stúplo predpísané poistné pri IŽP takmer o 20 percent, vlani to bolo už len o 5,8 percenta.

21.05.2019, 06:19 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 2

Túto kombináciu investície a životnej poistky predávajú takmer výlučne finanční sprostredkovatelia. Len málokto príde priamo do poisťovne s tým, že by chcel na jednej zmluve byť poistený a zároveň zhodnocovať svoje peniaze. Finanční agenti musia klientom tento produkt vysvetliť a presvedčiť ich, že ho vlastne chcú. Sprostredkovatelia sú totiž motivovaní vysokými províziami.

Neprehliadnite

Aj keď im ich vyplácajú poisťovne, vo forme poplatku ich zaplatia ľudia, ktorí si IŽP uzatvoria. Vstupný poplatok sa počíta z celej sumy, ktorú má klient zaplatiť na poistnom počas celej platnosti zmluvy. Keďže poplatok dosahuje často aj deväť percent z poistného a zmluvy sa veľakrát uzatvárajú až na 30 rokov, klienti v prvých dvoch až troch rokoch žiadne peniaze neinvestujú, len splácajú vstupný poplatok. Ak by niekto v tomto období zrušil svoju zmluvu, nedostal by žiadne peniaze.

Mnohí skončia v strate

Aj v prípade, že fondy budú zarábať podľa najlepšieho scenára, trvá viac ako desať rokov, než sa klient dostane do plusu.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Rubrika TREND + poistenie

Tagy investičné životné poistenie, poisťovne