Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Osobný bankrot naruby. Odhalení špekulanti môžu dopadnúť zle

Po prvých štyroch mesiacoch roka na Slovensku pribudlo ďalších bezmála päťtisíc ľudí, ktorí sa zbavili svojich dlhov a zbankrotovali. Ani tento rok sa od predchádzajúcich nelíši v tom, že drvivá väčšina konkurzov končí pre nemajetnosť dlžníkov, ktorí tak nezaplatia svojim veriteľom takmer nič.

20.05.2019, 19:00 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Lenže v rovnakom čase sa začala – nepomerne pomalšie – napĺňať druhá miska. Sú v nej prípady, keď súd oddlženie zrušil pre nečestný úmysel dlžníkov. Jednoducho im prišli na to, že bankrotom sa snažili zbaviť svojich podlžností podvodne. Situácia, do ktorej sa takíto ľudia následne dostanú, bude ešte zložitejšia ako tá, v ktorej sa im zachcelo špekulovať.

Podaní na súd pribúda

Zatiaľ možno podľa vedomosti ministerstva spravodlivosti spočítať takéto prípady, keď súd zrušil pôvodne odobrené oddlženie na prstoch jednej ruky. Jedno takéto rozhodnutie o zrušení oddlženia je práve na ceste k dlžníkovi. No podaní od veriteľov, ktorí sa cítia poškodení, je niekoľkonásobne viac. Presné štatistiky rezort nevedie.

Aj keď je bankrotová legislatíva určená pre ľudí v ťažkej životnej situácii, ktorí nemajú majetok alebo je minimálny, nakopili sa im dlhy a nevedia ich splácať, zbankrotovať nie je zložité ani pre tých, ktorí by takúto koncovku nepotrebovali. Voľná legislatíva priťahuje podvodníkov, ktorí sa často pred vypísaním bankrotu zadlžia ešte viac. Podľa odhadov bankárov a inkasných spoločností sa tretina až polovica vyhlásených bankrotujúcich nemusela v tejto extrémnej situácii ocitnúť, lebo predtým aspoň čiastočne svoje dlhy splácali.

Neprehliadnite

Na pomoc ľuďom, ktorí sa chcú zbaviť dlhov, sa začali „špecializovať“ rôzne spoločnosti, ktoré chcú na nich zarobiť, hoci dlžníci dostanú rady v Centre právnej pomoci, cez ktoré tak či tak musia v procese oddlženia prejsť. TREND počul aj o prípadoch, keď odporúčania, ako rýchlo zbankrotovať a ešte získať nejaké peniaze z nových úverov rýchlo načerpaných pred oddlžením, rozdávali aj niektorí sprostredkovatelia.

Detektívka sa môže začať

Do skúmania aj takýchto schém sú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika Financie