Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Osobný bankrot naruby. Odhalení špekulanti môžu dopadnúť zle

20.05.2019 | Martina Kláseková

Diskusia (11 reakcií) Pravidlá diskusie

17.05.2019 | maugli2

Osobný bankrot je niečo, čo presahuje moje chápanie. Nedivím sa, že sa s tým začalo špekulovať. Najlepšie boli tie argumenty pre: ľudia v dlžobách sa nechcú zamestnať, lebo všetko čo zarobia im vezme exekútor. Užas. Minister, ktorý dôvodí predloženie zákona, nepozná iné s vecou súvisiace zákony. Tu by mali nasledovať tresty pre podvod, lebo neskôr sa z toho vykľuje snehová guľa, ktorú už nič nezastaví.
Mne sa páčil francúzsky systém ešte niekedy v 18-19 stor. Keď dlžník nevedel splácať dlhy, posadily ho do Bastily, kým nezaplatil. Obyčajne zaplatil buď sám, alebo sa jeho rodina poskladala. Argumentom pre tento trest bolo to, aby dlžník nerobil ďalšie dlhy. Mali by sme sa poučiť aj z historie.

20.05.2019 | Bernhard

Mas pisomne priznanie dlznika, nakrmis pravnikov, stat, vyhras sud, a nic. Dlznik vysmiaty pretoze vie ze mu v podstate nic nehrozi. Exekucia? A coho.
Su ludia s piatimi alebo desiatimi exekuciami a spokojne ziju. Neexistuje ziadna alternativa ktora by mu hrozila ak nevrati dlh. Keby isiel na 5 rokov sediet alebo by dlh presiel na deti aj s urokmi, by si videl ako sa dlhy vracaju.

20.05.2019 | Ivan Petráš

V pôvodnom Rímskom práve to bolo vyriešené ešte tvrdšie. Dlžník, ktorý v dohodnutom termíne nesplatil dlh, stal sa otrokom veriteľa. V prípade ak bolo veriteľov viac, napr. 4, mohli si ho dokonca rozštvrtiť.

20.05.2019 | martin33

Osobny bankrot jednoducho len zdoraznuje fakt, ze za dlh je zodpovedny rovnako ako dlznik tak aj veritel. Veritel musi dobre zvazovat komu pozicia a ak v tom urobi chybu, pride o peniaze.

20.05.2019 | procesbb

presne tak. a k exekucii ako beznemu splatkovemu rezimu vychoval ludi stat. to je ta vec co ma tak strasne dlhy, ze kazdy pri rozume by sa v jej situacii rovno obesil.

21.05.2019 | .mk

... s tým obesením zas opatrne - takmer každý kto ma hypotéku, je na tom z pohľadu dlhu násobne horšie ako náš štát, ci už cez optiku HDP alebo príjmov štátu vs. osobný príjem/HDP jednotlivca - napr. pomer štátneho dlhu k príjmom je stále do koeficientu 2 zatiaľ čo hypotéku si môže bežný spotrebiteľ zobrať pokojne do 8 násobku svojich ročných príjmov ... inak samozrejme súhlasím.

21.05.2019 | janko-z-lesa

Otazka ja co vo vasom vyklade znamena "z pohladu dlhu". Pri hypoteke je narast dlhu spojeny s narastom majetku - ktory mozno v pripade potreby odpredat a tym sa dlhu zase z velkej casti /uplne zbavit, Pri statnom dlhu ako ho na SK sledujeme k rastu majetku v suvislosti s rastom dlhu nedochadza. Takze dovolim si prehlasit ze cisto z pohladu dlhu je na tom jednotlivec s hypoteku lepsie ako nas stat, lebo ten dlh je kryty u jednotlivca majetkom a u statu len buducimi vynosmi.

21.05.2019 | salamoon

mozno si pan fasista maugli2 treba polozit otazku, preco stat vobec dovoli uzernicke biznisy a preco tento posahany narod si takeho ex este aj dobrovolne zvoli aj za prezidenta.. aj ked nie je to len o uzernickych firmach, kedze napr v US ide do osobneho bankrotu kazdy rok 1,5 mil ludi.. akurat v nedelu v Obcan za dverami bolo ako jednej pani Pohotovost vymerala denny urok za omeskanie 0,25%.. mat moc, prve co by som spravil sa vysporiadal s touto uzernickou kapitalistickou pakazou..

21.05.2019 | Ivan Petráš

Popradský Úžerník dával 0,2% denne. Však čo to je 0,2%.
Ročne len 107% :)))

21.05.2019 | Ivan Petráš

A Úžerníkovi tupovoliči to ešte vychvaľovali, vraj dáva nižšie úroky ako banka, lebo tá chcela 8%.
:)))))

22.05.2019 | NCRD

Tomuto fakt nechápem.

Fabriky majú problém obsadiť pozície - a my ideme škrtať dlhy nezodpovedným ľudom?

Prečo namiesto toho dlžníci nedostanú trestný rozkaz - nástup do fabriky? Fabrika bude dávať plnú mzdu ako každému zamestnancovi a z toho sa budú uspokojovať veritelia.

Každý dlžník by si hneď rozmyslel, či sa bude vyhýbať plateniu alebo nie. Ak by pracoval za ubytovanie a za stravu a zvyšok by išiel na úhradu dlhov. Bolo by to v podstate väzenie pre dlžníka, kde by bola povinnosť pracovať.

Nebolo by to lepšie riešenie, ako nezmyslené škrtanie dlhov? Alebo lepšie riešenie ako voziť si sem cudzincov?

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.