Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Po rekreačných poukazoch prídu športové. Aj tie majú zaplatiť firmy

17.05.2019, 05:00 | Zuzana Kollárová | © 2019 News and Media Holding

Štyria poslanci za SNS Dušan Tittel, Tibor Jančula, Eva Smolíková a Tibor Bernaťák predložili do parlamentu v novele Zákonníka práce návrh na zavedenie príspevku zamestnávateľa na pravidelnú športovú činnosť dieťaťa zamestnanca. Je zjavné, že sa inšpirovali rekreačnými poukazmi. Športové poukazy, na rozdiel od tých rekreačných, majú byť pre zamestnávateľov dobrovoľné.

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika

Ekonomika

Dobrovoľné. Zatiaľ

Zamestnávatelia sa obávajú, či budú poukazy naozaj fungovať na základe dobrovoľnosti. Aj rekreačné poukazy totiž mali byť pôvodne dobrovoľné. Dnes však musia firmy s viac ako 49 pracovníkmi na ne zamestnancom prispievať povinne. V praxi to pre ne znamená výrazné zvýšenie nákladov.

„Pre zamestnávateľa bude preto kľúčové, aby navrhované športové poukážky fungovali na báze dobrovoľnosti, pretože zamestnávateľ sám najlepšie vie, aké sú jeho finančné možnosti na uplatnenie tohto druhu benefitu,“ skonštatovala za Asociáciu zamestnávateľských zväzov a združení SR jej hovorkyňa Miriam Špániková.

TREND oslovil ministerstvo školstva s otázkou, ako by mali tieto poukazy fungovať, či budú elektronické a či sa počíta, tak ako v prípade rekreačných poukazov, s medzičlánkom. Teda so spoločnosťami, ktoré ich budú sprostredkovávať. Ministerstvo na otázky neodpovedalo s odôvodnením, že nejde o vládny návrh zákona.

Neprehliadnite

„Pre nás je dôležité, že tento inštitút je na dobrovoľnej báze a zamestnávateľ má možnosť prispieť na pohybovú aktivitu dieťaťa svojho zamestnanca vo veku ohraničenom zákonom,“ uviedlo ministerstvo školstva.

Hoci športové poukazy pre deti presadzujú poslanci, SNS už dávnejšie v tlačovej správe prezentovala, že ich presadenie je jednou z prvých úloh nového štátneho tajomníka ministerstva školstva Jozefa Gönciho. „V prvom kroku pôjde o dobrovoľné športové poukazy,“ píše sa v tlačovej správe SNS. Formulácia použitá politickou stranou naznačuje, že hoci poukazy pre zamestnávateľov nemajú byť povinné, neskôr sa to môže zmeniť.

Ako majú fungovať

Ak zamestnanec bude chcieť

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 8

Rubrika Ekonomika

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.