Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Povinné poistky sú už neudržateľne lacné

Majitelia áut sa musia pripraviť na zvyšovanie cien poistiek. S veľkou pravdepodobnosťou si budú musieť priplatiť za povinné zmluvné poistenie, no zdražieť môže aj havarijné poistenie. Už teraz je poistenie automobilov pre mnohé finančné inštitúcie stratové.

21.05.2019, 05:09 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 26

„Po započítaní dodatočných odvodov sa čistý kombinovaný ukazovateľ k decembru 2018 zvýšil na 111,5 percenta, čo predstavuje najvyššiu hodnotu v sledovanej histórii,“ tvrdí Národná banka Slovenska (NBS) v Analýze slovenského finančného sektora za rok 2018.

Kombinovaný ukazovateľ porovnáva vybrané poistné s nákladmi na poistné plnenia a ďalšími výdavkami, ktoré sú spojené s daným produktom. Ak je tento ukazovateľ nižší než 100 percent, znamená to, že príjmy sú vyššie ako výdavky. Naopak, vyššie číslo poukazuje na to, že tento produkt je stratový.

Neprehliadnite

V tomto roku môže kombinovaný ukazovateľ ešte vzrásť, lebo poisťovne museli začať platiť daň z neživotného poistenia vo výške ôsmich percent z vybraného poistného. Táto daň nahradila odvod, ktorý poisťovne platili v posledných rokoch. No kým odvod sa vzťahoval len na novouzatvorené zmluvy, daň treba odviesť aj zo starších zmlúv.

Mnohé poisťovne preto túto záťaž preniesli na klientov a zvýšili im ceny poistiek. V poistení áut sa daň dotkne len havarijného poistenia. Z povinného zmluvného poistenia sa dlhodobo platí osempercentný odvod, preto sa naň nevzťahuje daň.

Poistky už zdraželi

„Ceny povinného zmluvného poistenia boli v posledných rokoch na neudržateľne nízkej úrovni. To spôsobovalo nepriaznivý pomer medzi výberom poistného a nákladmi na poistné plnenia,“ upozorňuje hovorca Komunálnej poisťovne Dalibor Mihalkin.

Aj keď poisťovne už dlhšie hovorili o tom, že ceny nemajú kam klesnúť, väčšinou sa našli takí, ktorí nízke ceny aj tak podliezli.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 26

Rubrika TREND + poistenie

Tagy poisťovne, PZP