Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Turizmus u faraónov sa preberá z útlmu

Pätnásť miliónov – toto číslo poznal voľakedy každý človek z bývalého Československa. Bol to totiž počet jeho obyvateľov. Číslo 15 miliónov poznali v minulosti aj ľudia z turistickej brandže v Egypte. Toľko turistov sem prišlo zo zahraničia v najúspešnejšom turistickom roku 2010.

18.05.2019, 04:39 | Jarmila Horváthová | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 1

Teplota vzduchu a mora, ktorá celý rok neklesne pod 20 stupňov, jedinečné pamiatky, najbližšie tropické more pri Európe s rybami všetkých farieb, tvarov, množstvo hotelov s výborným pomerom kvalita/cena – to všetko do krajiny lákalo hostí najmä z Európy.

V roku 2011 však prišla Arabská jar, o ktorej egyptskí hotelieri hovoria ako o arabskej zime – lebo turizmus v krajine na niekoľko rokov doslova zamrzol. Po roku 2011 a zvrhnutí dlhoročného prezidenta Husního Mubáraka nasledovali roky politickej a spoločenskej nestability, ktorá rozhodne na návštevu krajiny nelákala.

Pridali sa teroristické útoky, ktoré vyvrcholili v roku 2015 pádom lietadla s ruskými dovolenkármi, do ktorého dali na letisku pri letovisku Šarm aš-Šejch výbušninu. Do Egypta sa prestalo chodiť, turistické strediská sa stali mestami duchov, počet zahraničných návštevníkov sa prepadol o dve tretiny na 5 miliónov za rok.

Zdroj: Jarmila Horváthová

Nočná mora sa skončila. Možno

Egypťania dúfajú, že to bola nočná mora, ktorá sa skončila a už sa nevráti. Povesť krajiny, do ktorej sa oplatí ísť na dovolenku a nič vám tam nehrozí, sa podarilo Egyptu do značnej miery vrátiť. Už tri roky po sebe vedie svetový rebríček turistických destinácií s najvyššími prírastkami turistov, v percentách dosahujú dvojciferné čísla. Minulý rok ich prišlo do krajiny 11 miliónov, tento rok rátajú s 12 miliónmi.

Ako prvé sa začalo „prebúdzať“ letovisko Hurgada – zrejme preto, lebo je najobľúbenejším egyptským dovolenkovým domicilom nemeckej a stredoeurópskej klientely. Práve Nemci sú najpočetnejšou skupinou medzi zahraničnými návštevníkmi.

Presvedčili sme sa o tom už minulý rok na vlastné oči. Keď sme leteli

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 1

Rubrika Enjoy

Tagy Egypt