Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žien je v politike viac. Máme dôvod na optimizmus?

Nedávna prezidentská kampaň opäť otvorila tému postavenia žien v spoločnosti a ich miesta v politike. Zuzana Čaputová sa stala prvou slovenskou prezidentkou, čím doplnila galériu dám na najvyšších postoch, v ktorej je napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová či bývalá poľská premiérka Beata Szydlová.

18.05.2019, 19:00 | Valentína Sedileková

  • Tlačiť
  • 22

V polovici 19. storočia sa Ľudovít Štúr v Slovenských národných novinách vyjadril, že žene treba byť predovšetkým dobrou gazdinou, ale aj príjemnou spoločnicou, opatrnou, rozvážnou, vzdelanou matkou, ktorá má byť pasívne prítomná vo veciach verejných. Ešte aj o tridsať rokov, keď sa na Slovensku už diskutovalo o volebnom práve žien, by predstava ženy ako hlavy štátu bola čírou fantazmagóriou.

Politika je prevažne mužský svet. V strednej Európe sa o spodok rebríčka udiera Maďarsko, kde v roku 2018 bolo v parlamente iba sedem percent žien. Slovensko sa v posledných rokoch zlepšilo, či už zvolením Ivety Radičovej za premiérku, alebo dosadením rekordného počtu ministeriek vo vláde Petra Pellegriniho.

Ženy v slovenskom parlamente dnes tvoria vyše dvadsať percent poslaneckého osadenstva, čo je približne priemer Európskej únie. Zloženie vlády je naozaj unikátne. Nebolo to tak dávno, čo Robert Fico z pozície premiéra otvorene hlásal, že ak v politike nejakú ženu podporí, musí byť lojálna jeho strane.

Neprehliadnite

Sexistický prístup

Dôvodov, prečo političiek v parlamente vidíme tak málo, je niekoľko. Podľa organizácie Women Lobby majú ženy väčšie obavy kandidovať pre vyhrážky a sexuálne obťažovanie. Podľa európskej štúdie z roku 2018 až 85 percent respondentiek (poslankýň) zažilo psychické násilie, takmer štvrtina bola sexuálne zneužitá a dve tretiny sa stali terčom komentárov založených na ich výzore či rodových stereotypoch.

Jednou z nich bola

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 22

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum