Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Žiga rozdáva eurofondy, najviac sa ušlo Tatravagónke

15.05.2019, 09:38 | Marek Legéň | Michal Lehuta | TASR

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Popradská Tatravagónka získala dva veľké granty na výskum a vývoj. Najväčšia strojárska firma vlastnená domácim kapitálom dostala z eurofondov 6,1 milióna eur od ministerstva hospodárstva. To v týchto dňoch rozdeľuje v siedmich výzvach sumu 330 miliónov eur. Ide o ten istý operačný program (OP), ktorý zastrešoval aj podozrivé dotácie z ministerstva školstva za bývalého ministra Petra Plavčana. Kontrolu nad OP Výskum a inovácie si delia dve ministerstvá, druhým je rezort hospodárstva, ktorému šéfuje Peter Žiga (Smer-SD). Ten kladie väčší dôraz na transfer nových zistení do praxe a podporu sústreďuje na inovácie v podnikoch. Peniaze sú rozdelené do piatich výziev, no záujem zo strany firiem bol vo všetkých nižší ako vyčlenená alokácia. Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Maroša Stana to môže byť negatívnou medializáciou podpory výskumu z eurofondov. Ako ďalší dôvod uvádza dostupnosť podnikateľských pôžičiek. Odrádzať uchádzačov môže aj náročnosť prípravy a realizácie. Pri veľkých dotáciách, aké získala aj Tatravagónka, sa požaduje, aby boli inovácie výsledkom podnikového výskumu a vývoja. Väčšia z dvoch dotácií firme preplatí 65 percent celkových oprávnených výdavkov projektu, ktorého partnerom je Slovenská technická univerzita a firma J.R.G. Hlavným výstupom má byť monitorovací systém pre zber a spracovanie informácií z existujúcich logistických systémov. Firma získala peniaze aj na projekt novej generácie nákladných železničných vozňov.

Zdroj: Trend.sk

Čína ohlásila odvetné clá

Čína ohlásila odvetné clá vo výške päť až dvadsaťpäť percent na dovoz zo Spojených štátov v objeme šesťdesiat miliárd dolárov. Dotknú sa viac ako piatich tisícok amerických produktov, z toho približne polovica by mala byť zaťažená najvyššou taxou. Clá majú vstúpiť do platnosti 1. júna, z veľkej časti sú namierené na poľnohospodárske produkty. Peking nimi reaguje na rozhodnutie Washingtonu, ktorý zvýšil clá na čínsky import (vrátane mobilov a notebookov) z desiatich na dvadsaťpäť percent. Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa boli obe strany blízko vzájomnej obchodnej dohody, Čína však v poslednej chvíli cúvla.

Hrozí nevyčerpanie eurofondov

Najvyšší kontrolný úrad upozornil vládu, že rozhodnutia o čerpaní príspevkov z rozpočtu Európskej únie sú orgánmi vydávané s meškaním, niekedy viac ako 300 dní od ukončenia hodnotiaceho kola. Takéto výrazné meškania podľa kontrolórov ohrozujú čerpanie európskych financií. „Ku koncu roku 2018 výška nedočerpaných záväzkov, ktorých čerpanie musí SR vydokladovať do konca roka 2019, predstavovala až 719 miliónov eur. Z pohľadu NKÚ je dôležité, aby orgány zodpovedné za implementáciu operačných programov prijali opatrenia na včasné kontrahovanie schválených projektov,“ uvádza kontrolná autorita. Podiel zazmluvnenia fondov na roky 2014 až 2020 k 31. decembru 2018 predstavoval len 54,4 percenta.

Zdroj: gettyimages.com

Bayer dostal mastnú pokutu

Chemická spoločnosť Bayer utŕžila ranu, keď kalifornský súd rozhodol o pokute vo výške dvoch miliárd dolárov. Tie má firma zaplatiť ako odškodné za vznik rakoviny u ľudí, ktorí prišli do styku s jej hnojivom Roundup obsahujúcim glyfosát. V reakcii na to akcie firmy poklesli o šesť percent a dostali sa na najnižšiu úroveň za ostatných sedem rokov, uviedli Financial Times. Bayer podobne v USA prehral už iné dva spory, pokuty v nich však boli oveľa nižšie. Firma sa chce voči rozhodnutiu ešte odvolať a tvrdí, že glyfosát je bezpečný.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.