Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako loví na Slovensku česká private equity jednotka

23.01.2019, 05:04 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

Väčšie private equity skupiny, ktoré by ponúkali menším investorom i dôchodkovým fondom zhodnotenie financií cez vstupy do domácich podnikov, v našej ekonomike viac-menej chýbajú. Väčšie domáce investičné skupiny, akými sú Penta či J&T, pracujú hlavne s vlastnými peniazmi či financiami klientov svojich privátnych bánk.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Podnikanie

Ak chce našinec či dôchodkový fond investovať do private equity fondov s vopred určenou dobou návratnosti, musí hľadať za hranicami. Domáca ekonomika tak prichádza o nemalé zdroje. Dieru na našom trhu však využívajú private equity zo susedných krajín vrátane najväčšej českej private equity spoločnosti Jet Investment. Jeden z jej štyroch partnerov Marek Malík hovorí pre TREND o tom, ako chcú získavať slovenských investorov, aj o tom, ako u nás zverené zdroje aj spätne investovať.

Pre svoje investičné fondy získavate už dlhšie prostriedky od českých investorov. Prečo ste vlani oslovili s novým fondom Jet 2 aj slovenských investorov? Je za tým aj absencia tunajšej konkurencie?

Hlavným dôvodom je, že nielen fond Jet 2, ale i Jet 1, s ktorým sme oslovili investorov už v roku 2015, je ukotvený okrem Česka aj v okolitých krajinách. Na Slovensku si hľadáme nielen zaujímavé investičné príležitosti, ale aj investorov. Naozaj tu vidíme voľnejší priestor. Nejaké fondy síce vznikli aj na Slovensku, no sú menšie a stoja aj na menšom počte klientov, ako máme my. My sme do Jet 1 získali od 111 klientov celkovo 3,3 miliardy korún, teda asi 130 miliónov eur. Do Jet 2 sme získali až štyri miliardy korún, vyše 155 miliónov eur od 160 klientov.

Prečo na Slovensku chýbajú silnejší fondoví manažéri?

Nielen na Slovensku, ale aj v Česku sú private equity menej rozvinuté hlavne preto, že sme malé trhy, na ktorých je i menej majetnejších investorov. Sami uvažujeme, že náš tretí fond Jet 3 založíme v Holandsku či Luxembursku. Už dnes významný podiel našich klientov tvoria investori zo západoeurópskych krajín. Dosť dôverujú českému i slovenskému trhu. Zo Západu do našich fondov investujú hlavne banky, poisťovne či rodinné fondy. Z Česka a zo Slovenska máme vo fondoch zasa najmä individuálnych investorov. Objem kapitálu by však mal rásť aj v domácich private equity fondoch. Nové veľmi pribúdať nebudú, no prostriedky v správe tých existujúcich, českých či slovenských, pôjdu hore. Porastie počet solventnejších Čechov i Slovákov.

Marek MalíkZdroj: Miroslava Spodniaková

Debaty s klientmi

Z akých sfér sú najčastejšie vaši individuálni klienti?

Sú to najmä úspešní

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.