Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Behaviorálny ekonóm: Ako podporiť šetrenie? Pribaľte k nemu žreby

22.01.2019, 18:55 | Michal Lehuta | © 2019 News and Media Holding

Prečo chudobní hazardujú viac ako bohatí? Ako podporiť sporenie, darcovstvo krvi či zvýšiť spokojnosť občanov so službami štátu? Aj na takéto otázky pomáha odpovedať experimentálna a behaviorálna ekonómia. Jedným z jej pionierov je Američan Robert Slonim. Na Slovensku bol pomáhať miestnym doktorandom na pozvanie Národohospodárskej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Rozhovor

Kedysi sa hovorievalo, že experimenty v ekonómii sú nemožné, lebo spoločnosť nie je pokusný králik. Čo sa odvtedy zmenilo?

V minulosti naozaj existoval veľký odpor voči experimentálnej ekonómii. Keď som písal doktorandskú prácu, veľa ľudí mi hovorilo, že toto predsa ekonómovia nerobia. Makroekonomické otázky sú dodnes veľmi zložité a nedajú sa vyriešiť v laboratóriu. Ale mnohé mikroekonomické, týkajúce sa pohnútok ľudského konania či interakcií v malých skupinách, sa takto skúmať dajú. Experimentmi sa snažíme vysvetliť, ako veci fungujú. Vytvárame prostredie, v ktorom sú jasne dané pravidlá, a ľudia v nich môžu zarobiť peniaze. Môže to pripomínať skutočné handlovanie na trhu alebo aukciu. Následne v nastavení niečo zmeníme a sledujeme, čo sa zmenilo. Dosiahli sme rovnováhu? Ako dlho to trvalo? Ako sme sa k nej dostali? Na to, že trhy môžu byť usporiadané veľmi rôznorodo, poukázal zakladateľ odvetvia Vernon Smith.

Dajú sa tieto experimenty porovnávať s pokusmi v prírodných vedách? Predsa len, ľudia sa v nich môžu správať inak ako v skutočnosti.

Sú presne rovnaké ako v prírodných vedách. Dajú sa opakovať a skúmať, či pôvodné závery stále platia. Predtým sa ekonómia podobala skôr na iné humanitné vedy bez dostatočnej práce s dátami. Jednu teóriu ste mohli obhajovať celý svoj život. Dnes ju vieme vyvrátiť.

Neprehliadnite

Na Slovensku nie ste po prvý raz. Čo vás sem priviedlo už v 90. rokoch?

Bol to projekt Georgea Sorosa venovaný vzdelávaniu. Myšlienkou bolo, aby stredoeurópske krajiny vytvorili s americkou univerzitou Yale sieť na výmenné pobyty. Rok som strávil výučbou a výskumom na univerzite v Košiciach. Do regiónu ma pritiahla aj moja rodinná história: časť mojich predkov z otcovej strany pochádza z územia blízko poľsko-bieloruskej hranice.

Každá krajina by si podľa mňa mala zriadiť register darcov krvi 

O čom boli vaše experimenty v Košiciach?

Bol to jednoduchý experiment: hra Ultimátum, v ktorej

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Rozhovor

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.