Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf Stavebnej sporiteľne: Analyzujeme, ako posunúť stavebné sporenie na ďalšiu úroveň

21.01.2019, 19:05 | Martina Kláseková | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Aj keď tento rok začínajú platiť legislatívne zmeny v stavebnom sporení, stavebné sporiteľne majú pred sebou oveľa väčšie otázniky. Začínali na trhu, keď sa úverovanie obyvateľstva len rodilo. No teraz je konkurencia zo strany bánk silná a obyvateľstvo sa zadlžilo tak rýchlo, že úverovanie už treba krotiť. Šéf najväčšej Prvej stavebnej sporiteľne Imrich Béreš verí, že stavebné sporiteľne stále majú na trhu miesto a hoci situácia podľa neho nie je ľahká, je riešiteľná.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika

Téma

Banky zažívajú tlak na zisky, ktoré budú klesať, treba inovovať. Stavebné sporenie je však úplne špecifická časť bankovníctva. Čo sú pre vás najväčšie výzvy?

Vždy je to trh, klient a konkurencia. Banky postupujú rýchlo k automatizácii, robotizácii a technológiám, ani my nemôžeme zostať pozadu. No náš produkt je špecifický. Nemáme bežné účty, platobné karty a to, čo súvisí s komerčnými bankami. U nás je dôležitý ľudský faktor. Máme takmer tisícku pracovníkov v obchodnej sieti a klientov najmä z menších miest a vidieka. Tí sa chcú stretávať, komunikovať, vyžadujú si to. A tak za nimi naši obchodní zástupcovia chodia, poznajú sa s nimi. Tento rok sme riešili najmä automatizáciu úverového procesu. Klient si sadne s naším zástupcom a ten ho vie overiť v úverových registroch a Sociálnej poisťovni. Aby klient za pár minút vedel, či má nárok na úver, v akom objeme, sadzbe a na aký čas. Klient síce nevidí do „čriev“ banky, ale zrýchľuje „time to yes“.

Neprehliadnite

Keďže na rozdiel od bánk nemáte iné činnosti, len vklady a úvery, ako sa dá ovplyvniť biznisový model, aby udržiaval ziskovosť? Nemáte iné nohy, ktoré banky aspoň môžu hľadať.

Vnímam, že je problém, ako je ziskovosť v médiách interpretovaná. Ľudia citlivo vnímajú správy o tom, o koľko vzrástla ziskovosť sektora. Ale každý chce vytvárať zisk, aj elektrárne, aj ten, čo predáva hot-dogy. Zisk nie je predsa trestný čin.

V bankách je to o to dôležitejšie, že zo zisku potrebujú tvoriť nemalý kapitál. Lenže existuje protichodný tlak na zisk a tvorbu kapitálu.

My potrebujeme hľadať rezervy. Tie sa hľadajú v automatizácii a v nových technológiách. Na druhej strane vznikajú rôzne opatrenia, ktoré musíme vykonávať kvôli regulácii, napríklad pri praní špinavých peňazí, ochrane spotrebiteľa, GDPR a podobne. Takže niekde personál ušetríme, inde ho musíme dať k dispozícii na riešenie novej regulácie. Hľadanie vnútorných rezerv funguje u nás ako v každej banke.

Znamená to, že na rozdiel od ostatných bánk viete ísť iba smerom dovnútra? Kam sa môže posunúť stavebné sporenie, ak má zostať ziskovým projektom?

Za 26 rokov

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika Téma

Tagy stavebné sporenie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.