Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čínsky plán na ovládnutie digitálneho obchodu: Alibaba pripravuje nájazd na Európu

Najbohatší Číňan Jack Ma má so svojou internetovou skupinou Alibaba veľké plány. Nechce iba sekundovať svetovej jednotke e-commerce, americkému Amazonu, ale pevnejšie uchopiť opraty svetového online obchodu. Alibaba rástol doposiaľ predovšetkým na domácom čínskom trhu, kde je dominantným hráčom internetového biznisu.

18.01.2019, 06:15 | Marek Legéň | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

No posledné roky čoraz viac preniká za hranice. A neobchádza pritom ani bohatý európsky kontinent. Najďalej sa zatiaľ dostal v Belgicku, kde stavia obrovské logistické centrum, ktoré je súčasťou rodiacej sa elektronickej svetovej obchodnej platformy (eWTP).

Jack Ma ju prezentuje ako nástroj, ktorého cieľom je uľahčiť globálny export najmä menším výrobným firmám. Analytici však nepochybujú o tom, že Alibaba chce týmto spôsobom ovládnuť svetový digitálny obchod.

Belgická brána

Keď zakladateľ a šéf Alibabu videl, ako sa vyvíjajú napäté obchodné vzťahy medzi Čínou a Spojenými štátmi, otočil prudšie kormidlom podnikania. Koncom minulého leta vyhlásil, že jeho krajina by sa mala orientovať na Hodvábnu obchodnú cestu smerom do juhovýchodnej Ázie, Afriky a Európy.

Neprehliadnite

Na všetkých troch kontinentoch si Alibaba už vytvoril prvé elektronické huby, prostredníctvom ktorých chce uľahčovať firmám prístup na globálne trhy cez e-commerce. Prvý vznikol v Malajzii, ďalší v Rwande a tretí pribudol vlani v Belgicku.

Práve jedna z krajín Beneluxu sa takpovediac stáva vstupnou bránou Alibabu do Európy. Čínska firma sa dohodla s belgickou vládou na elektronickom colnom vybavovaní zásielok, čo by malo podstatne urýchliť tovarové toky vzájomného obchodu. K tomu má v budúcnosti prispieť aj logistické centrum v meste

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Diskusia (0 reakcií)