Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Drahé a zbytočné: Stavebné sporenie neponúka nič výnimočné

Takmer nerastie, má vysoké poplatky a až na štátnu prémiu – ktorú si Slováci platia z daní – neponúka nič výnimočné. Napriek tomu je stavebné sporenie stále voľbou pre takmer jeden milión Slovákov. Zmeny platné od tohto roka nastavenie systému stavebného sporenia menia, odteraz bude najvyššia prémia dostupná už len málokomu. A získavanie úveru môže byť komplikovanejšie než pri hypotéke.

21.01.2019, 05:15 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 11

Za posledných desať rokov zvýšili stavebné sporiteľne na Slovensku objem úverov na bývanie obyvateľstva o toľko, koľko banky na hypotékach za dva jarné mesiace vlani.

Boli to extrémne silné mesiace, no i pred desiatimi rokmi by potrebovali banky na pokrytie dekádneho rastu sporiteľní len o čosi viac – zhruba pol roka. A preto, hoci sa zadlženosť Slovákov v posledných rokoch znásobila a prehlbujúce sa deficity v rodinných rozpočtoch ohrozujú finančnú stabilitu krajiny, akurát táto časť bankového spektra si za to výčitky robiť nemusí.

Nevyužitá príležitosť

Výtlak stavebného sporenia v podobe asi dvojpercentného priemerného rastu úverov za poslednú dekádu bol síce slabý, no to nebol dôvod, prečo chcela súčasná vláda pred rokom robiť veľké zmeny v systéme stavebného sporenia. Trápila ju neefektívnosť, no dôležitejšie sa javili iné syndrómy: neadresnosť či nedostatočná účelovosť.

Neprehliadnite

Rezort síce volal po oveľa väčších zmenách, no novela účinná od tohto roka zostala nakoniec kompromisom medzi predstavou ministerstva financií a záujmami stavebných sporiteľní. I bez nej by sa nič nezmenilo na tom, že stavebné sporiteľne dávno stratili

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 11

Rubrika Téma

Tagy stavebné sporenie