Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Invázia fintechov sa nekoná. Stále čakajú na pravidlá

Mala to byť revolúcia v platbách, ktorá by otvorila možnosti platenia start-upom bez toho, aby boli priamo vlastnené bankami. Keď pred rokom vstúpila do platnosti dlho očakávaná smernica PSD2, hovorilo sa, že na slovenský trh príde veľa technologických firiem v oblasti financií, či už domácich alebo spoza hraníc. Nestalo sa. Podľa informácií TRENDU v minulom roku požiadalo o licencie len päť subjektov, z toho tri sú fintechy. Ostatné sú veľké banky.

23.01.2019, 06:15 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Banky sa neponáhľajú s otváraním svojich systémov a rozhraní (API) pre tretie strany. Stále čakajú na vyjasnenie technických požiadaviek (RTS) od euroúradníkov.

Tí zas horúci zemiak, najmä bezpečnostné požiadavky, prenechávajú na lokálnych regulátorov, ako je Národná banka Slovenska (NBS), ktorá sa v spolupráci so Slovenskou bankovou asociáciou a Centrom finančných inovácií pri Ministerstve financií SR snaží „vysomáriť“ z vágnych požiadaviek Bruselu a Londýna, kde sídli Európska banková autorita (EBA).

„Na kooperácii uvedených subjektov bude záležať finálna podoba implementácie všetkých relevantných požiadaviek na tretie strany v rámci Slovenska,“ vysvetľuje Peter Géc, partner Infinity Consulting.

Neprehliadnite

Bezpečnosť je prvoradá

Podľa bankárov boom fintechov nenastal v minulom roku preto, lebo podmienky certifikácie sú nastavené tak, aby vstup nových subjektov nenarúšal bezpečnosť a stabilitu bankového sektora. „Aby inštitúcia splnila tieto podmienky, musí toho vedieť veľa a byť dôveryhodná pre regulátora,“ dodáva Milan Hain, člen Predstavenstva Slovenskej sporiteľne zodpovedný za oblasť IT a bankových operácií.

Ďalší dôvod je ten, že mnohé banky sa už pripravujú slúžiť ako agregátor transakcií iných bánk, čím sa logicky veľmi zužuje priestor pre nových hráčov.

Vlani o licenciu NBS požiadali len tri fintechy a dve banky 

Napokon hrá rolu aj

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Financie

Diskusia (0 reakcií)