Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nižšia štátna prémia môže vohnať sporiteľov do straty

Stavebné sporenie prešlo 1. januára najvýraznejšou zmenou v histórii. Pre mnohých ľudí to bude znamenať, že namiesto toho, aby sa ich nasporené prostriedky vďaka štátnej prémii zveľaďovali, budú strácať. Každý, kto rozmýšľa nad týmto produktom, by si mal spočítať, či mu štátna prémia dokáže vykompenzovať aspoň poplatky, ktoré zaplatí stavebnej sporiteľni.

21.01.2019, 05:06 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

V minulom roku mali sporitelia nárok na prémiu od štátu vo výške päť percent z ročných vkladov. Maximálna suma štátnej prémie dosahovala 66,39 eura. Kto chcel získal štátnu prémiu v plnej výške, musel vlani vložiť na stavebné sporenie 1 327,80 eura.

Od januára síce vzrástla maximálna suma prémie na rovných 70 eur, no jej percentuálna výška klesla na 2,5 percenta z ročného vkladu. Na získanie celých 70 eur je preto potrebné vložiť tento rok na sporenie až 2 800 eur, vyše dvojnásobok vlaňajšieho maxima.

Neprehliadnite

Od januára zároveň platí, že nárok na štátnu prémiu má len človek, ktorého príjem neprekračuje 1,3-násobok priemernej mzdy. Zavedie sa tak rovnaká hranica, ktorá platí aj pri dotovaných hypotékach. Pri určení nároku na štátnu prémiu sa použije príjem z roku 2018.

Podľa odhadov Inštitútu finančnej politiky by mala priemerná mzda za minulý rok dosiahnuť 1 013 eur. Nárok na štátnu prémiu v roku 2019 by tak mali mať ľudia, ktorí vlani nezarábali v hrubom viac ako 1 316,90 eura. Presnú výšku priemernej mzdy za rok 2018 zverejní Štatistický úrad SR v marci.

Tri mesačné platy

Človek, ktorý v hrubom zarába 1 316,90 eura, dostane v čistom na účet 986 eur. Ak si tento človek založí stavebné sporenie a chce získať štátnu prémiu v plnej výške, musí naň vložiť takmer svoje tri celé

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Téma

Tagy stavebné sporenie