Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako funguje svet slovenských korporácií? Podnikoví diktátori brzdia vlastnú firmu

Máme objednávky, nemáme ľudí – tento problém rieši rekordne veľa firiem v EÚ vrátane Slovenska. Rozdiel je však v prístupe k riešeniu.

20.01.2019, 18:57 | Eva Mihočková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 24

Kým v západnej Európe prudko stúpa počet rôznych kreatívnych spôsobov, ako do pracovného procesu zapojiť aj matky, seniorov a imigrantov, na Slovensku stále prevláda konzervatívny pohľad. Slovenské firmy skôr prijmú do práce Ukrajinca alebo Srba, než by sa obťažovali s niektorou zo znevýhodnených skupín, či už sú to dlhodobo nezamestnaní, matky na rodičovskej dovolenke alebo Rómovia.

Svetu slovenských korporácií v tomto smere vládne diktátorský prístup, ktorý vyžaduje najmä disciplínu a rovnaké pravidlá pre všetkých. Zvyšok Európy ukazuje, že to môže byť aj inak.

Neprehliadnite

Viac ako sto pracovných časov

Európu zachvátil boj o kvalifikovanú pracovnú silu. Jednoduché to nemá ani Nemecko, hoci je magnetom pre pracovníkov z celého kontinentu i mimo neho. Denník Financial Times (FT) priniesol na túto tému rozsiahlu reportáž. Uvádza, že mnoho nemeckých manažérov už tajne dúfa, že konečne príde ekonomické spomalenie, aby sa zmiernil tlak na produkciu, ktorú nemá kto zabezpečiť. V krajine je dnes 1,2 milióna neobsadených pracovných miest, čo je o dve tretiny viac ako pred piatimi rokmi.

Problém podľa FT cítia najmä malé a stredné podniky, ktoré personálna núdza prinútila hľadať rôzne kreatívne riešenia na získanie pracovnej sily. Narastá tak počet pracovníkov „učňov“, ktorých si firmy samy zaúčajú do procesov, zamestnávatelia lovia medzi veľkou masou imigrantov, ktorí do krajiny prišli v posledných rokoch, a snažia sa vytvoriť vhodné podmienky na zamestnanie matiek a seniorov.

FT uvádza ako príklad spoločnosť Stihl, ktorej 16-tisíc zamestnancov má na výber z viac ako stovky

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 24

Rubrika Ekonomika