Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ťažiarske giganty hovoria o ekológii, no peniaze lejú do ropy a plynu

Staviť na nesprávneho koňa je riziko, ktoré v biznise nikto nechce podstúpiť. Aj tak možno vysvetliť nízku ochotu ropných gigantov ako BP, Total, Shell, Exxon alebo Chevron investovať významne do alternatívnych zdrojov energie.

22.01.2019, 05:03 | Lukáš Kvašňák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ako odstrašujúci príklad slúži britský koncern BP, ktorý pred dvoma dekádami ohlásil veľkú transformáciu smerom k obnoviteľným zdrojom. Chcel do nich naliať viac ako osem miliárd USD za desať rokov. Pustil sa do výroby solárnych panelov a výstavby veterných parkov.

Lacná konkurencia z Číny však jeho plány nabúrala a spoločnosť tento segment úplne opustila. Koncern sa snažil predať aj svoj biznis s veternou energiou v USA, no nevedel nájsť kupca. Svoju londýnsku centrálu pre alternatívne energie BP nakoniec kompletne zatvoril.

Drobné investície

Podľa poradenskej spoločnosti Wood Mackenzie, ktorú cituje agentúra Reuters, do ekologických projektov smeruje pätica najväčších ropných firiem tri percentá z investičného balíka sto miliárd dolárov ročne. Príkladom je britsko-holandský Shell, ktorý chce zdvojnásobiť ročný objem investícií do ekologických zdrojov energie na štyri miliardy dolárov. Zvyšok z 25 miliárd USD stále ide do fosílnych palív.

Neprehliadnite

Firmy svoj osud čoraz viac spájajú so zemným plynom, ktorý vnímajú ako zdroj na prechod od uhlia k obnoviteľným zdrojom. Jeho emisie oxidu uhličitého sú polovičné v porovnaní s uhlím. A dá sa z neho vyrábať elektrinu i vtedy, ak by jej nestačilo zo slnka a z vetra.

Aj preto Shell pred troma rokmi

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Podnikanie

Tagy ropa

Diskusia (0 reakcií)