Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šéf pre nové energie Shellu: Ropu a plyn budeme potrebovať aj najbližších 50 rokov

Britsko-holandský Shell plánuje zdvojnásobiť investície do zelenej energie. Oproti bývalému plánu nasmeruje do nízkouhlíkových zdrojov štyri miliardy USD ročne.

22.01.2019, 05:01 | Lukáš Kvašňák | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Podľa Maartena Wetselaara, ktorý má v ropnom gigante na starosti plynárenský biznis a nové energie, investuje Shell do solárnej, veternej energie, biopalív aj vodíka. Práve vodík je podľa neho ukážkou, aké riziko sektoru hrozí, ak sa zamerá len na jeden druh energie. Ak by doň Shell výrazne investoval pred dvadsiatimi rokmi, o tieto peniaze by prišiel, keďže táto technológia stále nie je pripravená na masívne využitie.

Automobilový priemysel prechádza radikálnymi zmenami, ktoré budú mať dosah aj na ropné spoločnosti. Ako bude vyzerať doprava o dvadsať rokov?

Všade inak. V OECD bude hlavným zdrojom pre dopravu elektromobilita. Uvidíme, či pôjde o elektrinu alebo vodík. V rozvojových krajinách bude doprava odkázaná na ropu. Na to, aby elektrina ako energetický zdroj dominovala globálne, bude treba ďalších dvadsaťpäť rokov.

Neprehliadnite

Vlády a regulátori preferujú v doprave ako hlavný alternatívny zdroj elektrinu a batérie. Je správne, ak technologické rozhodnutia robia politici?

Vlády a regulátori by nemali pretláčať jeden druh technológie. Rozhodnúť, ktorý zdroj energie je pri prechode na bezuhlíkovú ekonomiku najlepší, by mali trhy. Shell sa posledných dvadsať rokov zasadzuje za zavedenie uhlíkovej dane. Ak budú emisie dostatočne zdanené, trhy nájdu riešenie, ako najefektívnejšie dekarbonizovať ekonomiku. Vždy sa pozerám s istou dávkou obáv na snahy vlád určovať technologické trendy.

Ak existuje viacero potenciálnych zdrojov energie do budúcnosti, kto má rozhodnúť, ktoré z nich sú najefektívnejšie a malo by sa do nich investovať?

Shell je veľká spoločnosť s výrazným vplyvom na celý

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Rozhovor

Diskusia (0 reakcií)