Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Štát umelo drží pri živote produkt z minulosti

21.01.2019, 06:25 | Martina Kláseková | © 2019 News and Media Holding

Názor | Tak ako je ťažké zobrať deťom fľašu s mliekom a strčiť im do ruky lyžičku, tak je roky politicky absolútne nepredstaviteľné prijať myšlienku, že stavebné sporenie už nie je dieťa, ktoré treba kŕmiť. Keď pred temer desiatimi rokmi písal TREND komentár s týmito slovami, zďaleka to nebolo prvý raz, čo nabádal na seriózne úvahy o razantnejších zmenách v štátnej podpore bývania a najmä stavebného sporenia. Lepšie bývanie ani vtedy nebolo najlepší účel, na ktorý by bolo treba vynakladať štátne peniaze, existovali zmysluplnejšie ciele.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika

Editoriál

klasekova martina 100 150

Ani po dekáde by komentár nestratil nič zo svojej aktuálnosti. Až na to, že na trhu sa toho zmenilo veľa. Dostupnosť bývania sa zvýšila, úvery na bývanie len pod vplyvom konkurencie zlacneli tak, že ich majú Slováci najlacnejšie v Európe.

Ľudia si nabrali úvery až prirýchlo, na bývanie si po desaťročí požičiavajú šesťnásobne viac a ich zadlženosť v regióne vyčnieva. Dokonca tak, že je slabinou krajiny, rizikom pre jej finančnú stabilitu. Keď sa ekonomický cyklus stočí, až potom sa ukáže dosah.

Štát síce vlani upravil podporu hypoték a od tohto roku prechádza najširšími zmenami v histórii aj stavebné sporenie. Avšak ani po desiatich rokoch sa nezmenilo nič na tom, že o najzásadnejšej zmene – úplnom zrušení podpory – nebola vôbec reč.

Neprehliadnite

Slovensko už pritom dávno nepotrebuje nič kompenzovať ani stavebným sporiteľom, ani hypotekárnym dlžníkom. Ak chce vláda podporovať bývanie, má čo doháňať akurát v nájomnom bývaní.

Slovensko dávno nepotrebuje nič kompenzovať ani stavebným sporiteľom, ani hypotekárnym dlžníkom 

Stavebné sporenie bolo výborný nápad – ale

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 7

Rubrika Editoriál

Tagy Názory, stavebné sporenie

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.