Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aj život v korporácii prináša inšpirácie

22.05.2019, 09:38 | Ľubomír Jurina | © 2019 News and Media Holding

Farmaceuticko-chemická firma Merck zvýšila vlani na Slovensku zisk o neuveriteľných 473 percent – na 4,4 milióna eur. Nešlo však o výsledok žiadnej mágie, ale výnimočnej obchodnej operácie: nemecká skupina predala svoju divíziu voľnopredajných liekov americkej spoločnosti Procter & Gamble. „Bola to najväčšia transakcia v 350-ročnej histórii našej firmy.

 • Tlačiť
 • 0

Celkovo sme inkasovali vyše štyroch miliárd dolárov, a keďže sa rozdelili do dcérskych spoločností, slovenská dostala päť miliónov eur. To, samozrejme, finančným výsledkami výrazne zamávalo,“ objasňuje finančný riaditeľ Martin Spišák.

Veľká škola

Martin Spišák zodpovedal za divestíciu ako finančný riaditeľ a konateľ spoločností na Slovensku, v Česku a Maďarsku. Voľnopredajné lieky, medzi nimi asi najznámejší nosový sprej Nasivin, tvorili približne pätnásť percent obratu a 45 ľudí v regióne. Americká firma prevzala celé portfólio voľnopredajných produktov. „Transakcia bola globálne vyhodnotená ako jedna z najúspešnejších v minulom roku. Bola pre mňa veľkou školou, akú počas celej kariéry manažér málokedy zažije,“ hovorí M. Spišák.

Slovensko, Česko a Maďarsko zvládli transakciu bez jedinej komplikácie. „Pôvodne som si myslel, že v každej krajine aplikujem rovnaký postup, no ukázali sa legislatívne odlišnosti, ktoré si vyžiadali množstvo individuálnych prístupov. Na začiatku transakcie mi zamestnankyňa poradenskej firmy ukázala šesťsto míľnikov, ktoré treba počas procesu dosiahnuť. Tvrdila, že v troch krajinách je to počas jedného roka veľmi náročné zvládnuť. Všetko nakoniec vyšlo perfektne – od sofistikovaných právnych otázok až po bežné technické záležitosti, ako je prepis áut či prenos telefónnych čísel zamestnancov,“ vysvetľuje M. Spišák.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + CFO roka 2018

Diskusia (0 reakcií)

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.