Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako desať rokov vybavovať stavebné povolenie a nič nevybaviť

Terminal Vlak Bus Shopping, nákupné centrum Point či developerské projekty ako Rudlovský potok alebo obytný dom Park. To je len zopár príkladov ukazujúcich obrovský stavebný rozvoj, ktorý Banská Bystrica v posledných rokoch zažíva. Nákupné centrá, bytové komplexy, rôzne drobné projekty na menšie bytovky či zopár nových domov menia tvár mesta s dlhou a rozmanitou históriou.

24.05.2019, 05:11 | Peter Kapitán | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Rozmach mesta pochopiteľne so sebou prináša aj svoje obete. Viac ľudí, viac áut, menej parkovacích miest a väčšia tlačenica na cestách. Vec, s ktorou sa pri rozvoji v zastavaných územiach v súčasnosti musí rátať.

Ak sa náhodou občania zmobilizujú a postavia sa proti novej výstavbe, úradníci ich zvyčajne odbijú s tým, že to nebude až také zlé a s istým zhoršením situácie na cestách treba počítať. Je však veľká záhada, ako presne úrady v Banskej Bystrici rozhodujú, kde sa situácia zhoršiť môže a kde nie.

Pozemok na investíciu

Tu prichádza na rad príbeh podnikateľa Miroslava Gábora a firmy Palas – BB, ktorú vlastní jeho manželka partnerka (opravené 23. mája 2019). Úrady im už dlhé roky nechcú dovoliť stavať na ich stavebnom pozemku. Na schválenie v územnom konaní poslal už niekoľko projektov, všetky úradníci zamietli. Zdôvodnenie je vždy to isté: novou stavbou by sa skomplikovala dopravnobezpečnostná situácia.

„Pozemok sme s manželkou kúpili v roku 2008 s tým, že je to v podstate hotová vec. Už v tom čase bol totiž v územnom pláne vedený ako stavebný,“ začína svoje rozprávanie M. Gábor. Stojí pri zvalenom plote, ktorý pred pár mesiacmi poškodili vandali, a ukazuje hranice jeho pôdy. Hneď vedľa stojí rodinný dom, zvrchu zasa hraničí so základnou školou.

„Podnikať sme začali ešte pár týždňov pred revolúciou v roku 1989,“ hrdo hovorí M. Gábor s tým, že odvtedy sa venuje najmä developerskej činnosti. V Banskej Bystrici postavil niekoľko budov, zrekonštruoval historickú stavbu na Ulici Janka Kráľa 7, ktorá dnes slúži ako kancelárske priestory.

Vysvetľuje, že keď sa naskytla možnosť kúpiť stavebný pozemok na sídlisku Sásová, dlho nad tým neuvažovali. Malo ísť o ďalší obyčajný projekt, s akým už mali skúsenosti.

Ohrozená bezpečnosť a plynulosť

Pôvodne na pozemku s rozlohou 1 600 štvorcových metrov plánovali vybudovať bytovku. Mnohí by povedali, že je to na takú veľkú stavbu relatívne málo priestoru, no štandardy sa dnes posúvajú a skúsenosti so zastavaním každej menšej plochy majú ľudia už zrejme v každom meste na Slovensku.

Projekt sa však nepáčil okresnému dopravnému inšpektorátu, ktorý sa obával, že toľko nových ľudí na jednom mieste by skomplikovalo situáciu na cestách.

„Už vtedy to bolo trochu 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika Ekonomika

Tagy Miroslav Gábor, stavebné povolenie, úrady