Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ako unikajú peniaze zo štátnych lesov

Takmer 900-tisícový audítorský kontrakt z účelovej súťaže pre firmu údajného sponzora Smeru Ivana Kiňa. Lacnejšie revíry pre ľudí z poľovného panstva Ivana Kmotríka. O milióny lacnejšie drevo pre ružomberskú celulózku Mondi SCP, spoluvlastnenú Milanom Fiľom. A zámena lukratívnych lesných pozemkov v oblasti ovládanej ľuďmi z okolia nitrianskej rodiny Bödörovcov pozastavená až po novinových článkoch.

27.05.2019, 05:08 | Ivan Haluza | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 5

Takto tiež vyzerá hospodárenie Lesov SR. A nie sú to len zistenia médií, ale aj závery veľkej kontroly Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Zneužívanie štátnej firmy v prospech ľudí napojených na politikov, o ktorom sa na Slovensku hovorí už roky, je realitou. Najhoršie je to, že o čo viac peňazí „uteká“ zo štátnych lesných podnikov, o to menšie zdroje majú na samotné lesy.

Mlčanlivosť nadovšetko

Začiatkom tohtoročnej jari dalo vedenie Lesov SR, ktoré spravujú polovicu lesov v krajine, podpísať zamestnancom čestné vyhlásenie o mlčanlivosti. Podľa jeho znenia musia zachovávať mlčanlivosť o všetkom, čo sa dozvedia pri výkone práce a čo môže byť obchodným tajomstvom zamestnávateľa. Mlčanlivosť sa nevzťahuje iba na prípady kriminálnej a inej protispoločenskej činnosti.

„Ako mám vedieť, čo je obchodné tajomstvo a čo sa môže došetriť ako kriminálna činnosť? Rozhodne nás ten papier pribrzdil v tom, aby sme hovorili na verejnosti o veciach, ktoré sa nám zdajú zvláštne a podozrivé,“ opisuje TRENDU zamestnanec podniku s tým, že informovať nemajú ani o samotnom vyhlásení, a preto sa bojí vystupovať pod svojím menom.

Neprehliadnite

Podpisovanie takýchto dokumentov pôsobí ešte zvláštnejšie po tom, ako Najvyšší kontrolný úrad minulý týždeň zverejnil závery z preverovaní štátnych lesných podnikov, ktoré vykonal vlani. Úrad zistil veľmi rozsiahle nehospodárne nakladanie s majetkom či porušenie zákonov o verejnom obstarávaní i nájmoch.

Potvrdzuje sa to, na čo TREND a iné médiá upozorňujú už dlhé roky: že Lesy SR, ktoré spravujú rozsiahly štátny majetok a majú ročné tržby vyše 200 miliónov eur, sa môžu využívať i na rôzny biznis a záujmy ľudí blízkych politikom, ktoré nemusia byť v prospech Slovenska.

Pre giganty pod cenu

NKÚ upozornil na to, že štátne lesy strácajú na príliš lacnom predaji dreva trom najväčším tuzemským spracovateľom. Úrad konkretizuje, že na dreve pre ružomberskú celulózku Mondi SCP, malackú výrobňu drevotriesky IKEA Industry a zvolenskú výrobňu drevotriesky Bučina DDD prerába podnik Lesov SR až milióny eur ročne. Prvý z týchto veľkých podnikov patrí nadnárodnému koncernu Mondi a vplyvnému domácemu biznismenovi Milanovi Fiľovi, druhý firme IKEA a tretí rakúskemu Kronospanu.

NKÚ síce oceňuje, že sa súčasné vedenie Lesov SR snaží dodávať drevo domácim spracovateľom, a tak vytvárať pracovné miesta na Slovensku. Ešte počas jednofarebnej vlády Smeru to tak nebolo a drevo vo veľkých objemoch cez priekupníkov s politickým krytím odchádzalo aj do zahraničia. Úrad však namieta, že strategickí odberatelia štátnych lesov by nemali dostať drevo pod úrovňou bežných trhových cien.

Jednoznačnú pochvalu dostal

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Rubrika Téma