Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Čakanie na šestku

22.05.2019, 09:38 | Tomáš Vašuta | © 2019 News and Media Holding

Teórií o príchode krízy je viacero. Jedna jej príchod prirovnáva k hádzaniu kockou a čakaniu na to, kedy padne šestka. Hodov, keď toto číslo nepadne, môže byť veľmi veľa. Isté je však jedno, šestka raz padne. Otázka nie je či, ale kedy. Podobne je to pri krízach. Aj v realitnom sektore sa vedú posledné dva roky debaty o tom, kedy „TO“ príde. Zaručených predpovedí bolo viacero a stále pribúdajú nové. Otázka dokedy je však (tak ako pred rokom) stále aktuálna.

 • Tlačiť
 • 0

Vasuta komentar 2018

Fakt je ten, že realitný biznis má za sebou pomerne úspešný a pokojný rok. Regulácie Národnej banky Slovenska síce trh ovplyvnili, ale nie až tak, ako by si samotní bankári predstavovali. Ako sa ukazuje, dopyt po novom bývaní je stále veľký. A tu treba povedať, že developerov zastihol nepripravených. Aj keď v tomto smere nie je vina len na ich pleciach.

Udeľovanie záväzných stanovísk zo strany hlavného mesta pripomínalo časovú čiernu dieru. Na získanie súhlasného stanoviska, ktoré bolo nevyhnutné pre žiadanie o územné rozhodnutie, čakali investori v niektorých prípadoch aj dva roky. Za ten čas mohli svoj projekt aj postaviť. Potom sa nemôžeme čudovať, že na trhu novostavieb v hlavnom meste je najmenej bytov v modernej histórii krajiny.

Nové vedenie mesta v tomto smere sľubuje jasnejšie a transparentnejšie pravidlá. Či sa to magistrátu na čele s Matúšom Vallom podarí, ukážu najbližšie mesiace. Výzva je to veľká. Najmä, keď sú úrady zavalené desiatkami žiadostí, za ktorými sa neraz ukrývajú všakovakí investori. Stavať je dnes opäť módnou a predovšetkým lukratívnou záležitosťou. Aspoň tak si to myslia podnikatelia, ktorí sa nanovo púšťajú do tohto sektora. Že im chýbajú skúsenosti, znalosť trhu a predovšetkým triezvy odhad, je v tomto smere asi úplne nepodstatné.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND TOP v stavebníctve a realitách

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.