Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Chcete zachrániť demokraciu? Zlikvidujte monopoly ako Facebook či Google

26.05.2019, 04:58 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Autoritatívni lídri 20. storočia ako napríklad Adolf Hitler vyrástli aj vďaka spojenectvu s firemnými gigantmi. Tie sú znova v kurze a majú veľkú moc nielen nad politikmi, varuje Tim Wu v knihe Kliatba veľkosti.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika

Ekonomika

Epocha posledných troch dekád 19. storočia a prvej dekády 20. storočia sa nazýva aj pozlátený vek (gilded age). Neviedli sa veľké vojny a prebiehal rýchly ekonomický rast, hoci ho sprevádzali sociálne problémy. Okrem toho sa darilo najmä veľkým firmám – trastom, ako Standard Oil, AT&T či U. S. Steel, ktoré dokázali ovplyvňovať politiku a rýchlo bohatnúť.

Na druhej strane, stredná trieda upadala a začala voliť nacionalistov, socialistov a radikálov, ktorí brojili proti moci veľkých korporácií. Americký právnik Louis Brandeis v tom čase tvrdil, že narastajúca moc veľkých firiem je hrozbou pre demokraciu. Keď korporácie dokážu ovplyvniť legislatívu, voľby aj politikov, niečo nie je v poriadku. Práve od L. Brandeisa si profesor práva na Columbia Law School Tim Wu požičal názov pre svoju knihu Kliatba veľkosti.

Rozbíjač monopolov

T. Wu prirovnáva pozlátený vek spred storočia s dneškom. Takisto sa darí veľkým firmám. Vo financiách, v médiách, aerolíniách, telekomunikačnom biznise a, samozrejme, v IT priemysle. Google, Facebook a Amazon získali veľkú moc v biznise a vedia ovplyvňovať zákony cez politikov, ktorí ich tvoria. Americké farmafirmy si zasa dovolia zvýšiť ceny o tisíc percent, lebo vedia, že vláda im nič neurobí.

Plynie z toho frustrácia strednej a nižšej triedy. Uvedomuje si, že nemá veľký vplyv na dôležité veci, ktoré ovplyvňujú jej život. Bežní Američania si nedokážu zaplatiť zdravotné poistenie a poriadne bývanie a pritom platia vysoké dane. Z ekonomického rastu až tak neprofitujú a za svoju situáciu obviňujú veľké korporácie, imigrantov, moslimov či Židov. Politika nenávisti je na vzostupe, populistom, xenofóbom a nacionalistom sa darí. Čo sa s tým dá robiť?

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 6

Rubrika Ekonomika

Tagy facebook, Google

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.