Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Dokedy budú cestní dopravcovia ťahať za kratší koniec

28.05.2019, 05:58 | Viktória Valachovičová

Mýtne poplatky, daňovo-odvodové zaťaženie, nedostatok vodičov a vyplácanie západoeurópskych miezd trápia dopravcov už dlhší čas.

 • Tlačiť
 • 2

Po priaznivom roku 2015 a ďalších troch neistých rokoch sa dopravcovia opäť tešia z pozitívnych noviniek. Nárast sadzieb mýta čiastočne kompenzuje radosť z dlhoočakávaného celoeurópskeho mýtneho systému.

Cestný balíček finišuje

Závislosť Slovenska od Nemecka ako dominantného exportného trhu spúšťa červenú kontrolku. Po období rastu najväčšej európskej ekonomiky prichádza útlm, ktorý sa odráža aj na sektore dopravy. Jazdí sa menej a na kratšie vzdialenosti. Z niektorých trás vytláča slovenských dopravcov lacnejšia východoeurópska konkurencia.

Slovensko trpí aj vo výrobe áut. Bratislavský závod Volkswagenu prepustí v tomto roku okolo tritisíc ľudí a nepočítal s výrobou elektromobilov na Slovensku. Trh nehlási optimistické správy, no ľady sa pohli aspoň v oblasti legislatívy.

Neprehliadnite

Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia víta dohodu, ktorú v apríli schválil Európsky parlament ako dobrý základ pre záverečnú fázu trojstranných rokovaní s Európskou komisiou a Radou EÚ.

Česmad verí, že sa zavedú spoločné pravidlá namiesto veľmi rozdielnych národných úprav. „Vyňatie tranzitných, bilaterálnych a obmedzeného počtu treťoštátnych prepráv umožní našim dopravcom realizovať prepravu bez dodržiavania zložitých predpisov v súvislosti s vysielaním zamestnancov,“ hovorí prezident Česmadu Pavol Jančovič.

Združenie dopravcov sa nestotožňuje s tým, že europarlament zakázal trávenie 45-hodinového týždenného odpočinku v kabíne vozidla, no víta ponechanie doterajších pravidiel pre skrátený odpočinok. Rovnako prijateľná je úprava kabotáže, čiže poskytovania prepravných služieb medzi dvoma miestami v rámci zahraničného štátu.

Personálna kríza trvá

Vodiči sú stále nedostatkovou pracovnou silou. Kým

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 2

Rubrika TREND + logistika a transport

Tagy nákladná doprava

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.