Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Letecké cargo na Slovensku malo slabší rok. Najväčší biznis robia v Bratislave

27.05.2019, 18:58 | Ján Blažej

Bratislava vlani dosiahla historický rekord a na troch ďalších slovenských letiskách (Košice, Poprad a Sliač) zaznamenali výrazný rast počtu pasažierov.

 • Tlačiť
 • 0

Prepad objemu carga s výnimkou Košíc postihol každé. Poprad dokonca nevybavil ani jeden kilogram nákladu. S výnimkou hlavného mesta a čiastočne aj Košíc má totiž cargo charakter náhodnej dopravy, pri ktorej môžu výrazne zamávať štatistikou aj dve, tri lietadlá.

Navyše ide o objemy, ktoré letiská nedokážu ovplyvniť vlastnými silami. Napríklad dielce pre sektor automotive sa dopravujú letecky iba v prípade ohrozenia plynulosti výroby. Inak sa automobilky aj ich subdodávatelia snažia, aby sa čo najviac súčiastok vozilo lacnejšie, čiže po cestách.

Prínos z pravidelných letov

Bratislavský letecký cargo biznis je s prehľadom najväčší na Slovensku. Neťaží z polohy letiska v hlavnom meste, ale z toho, že naň prichádza aj odchádza cargo najmä pravidelnými linkami. Väčšinu nákladu (kusové zásielky, balíky a obálky s dokumentmi) privážajú nad ránom a odvážajú neskoro večer airbusy A300 belgickej spoločnosti European Air Transport, ktorú vlastní nemecká Deutsche Post DHL.

Neprehliadnite

Lieta päťkrát týždenne z a do Lipska/Halle pre expresnú nočnú zásielkovú službu DHL Aviation. V niektorých dňoch je spojenie posilnené o ďalšie lietadlo. V nadväznosti naň vozia náklad do macedónskej metropoly Skopje menšie lietadlá An-26 lotyšskej spoločnosti RAF-Avia.

Lety DHL sú pre Bratislavu i Slovensko mimoriadne dôležité, lebo cez celoeurópske prekladisko v Bruseli garantujú doručenie v nasledujúci deň väčšine európskych destinácií.

Okrem Bratislavy a čiastočne aj Košíc má letecké cargo na Slovensku charakter náhodnej dopravy 

Bratislava je lowcostové letisko, preto s výnimkou spoločnosti flydubai nemá celoročné pravidelné linky s cestujúcimi, ktoré prepravujú menšie cargo ako doplnkovú službu v podpalubí. V lete síce lietajú z Bratislavy aj pravidelné dovolenkové linky českých aerolínií Smartwings, egyptských a tureckých dopravcov či Cyprus Airways, náklad však nevozia. Prímorské letiská totiž nie sú typickými cargo destináciami.

Do Košíc DHL nelieta (zásielky sa vozia kamiónmi do a z Budapešti), ale letisko má pravidelné linky Českých aerolínií (ČSA), poľského LOT-u a Turkish Airlines, ktoré vozia cargo v podpalubí lietadiel pre cestujúcich. S výnimkou ČSA je to relatívna novinka, ktorá si ešte nenašla cestu k potenciálnej klientele vo väčšom objeme.

Prečo nelietajú Kórejčania

Pravidelne zaznieva výčitka, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + logistika a transport

Tagy Cargo, letecká doprava

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.