Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Nákladnú autodopravu čaká revolúcia. Čo sa stane s klasickými kamiónmi?

28.05.2019, 05:08 | Viktória Valachovičová

Podľa štatistík konzultačnej firmy Frost & Sullivan úžitkové vozidlá v Európe zodpovedajú za dvadsať percent emisií skleníkových plynov v doprave, hoci ich podiel na cestách predstavuje len päť percent.

 • Tlačiť
 • 18

Komerčné flotily tvoria najmä automobily s naftovým pohonom, ktorých výfukové plyny obsahujú škodlivé oxidy uhlíka a dusíka a jemné prachové častice. Dopravcovia v súčasnosti čelia čoraz väčšiemu tlaku na ich vyraďovanie v dôsledku obáv verejnosti aj prísnejšej emisnej legislatívy. Sú pripravení na nevyhnutné zmeny?

Cestovanie v čase

Do roku 2040 sa cestná preprava zmení na nepoznanie. Manažér spoločnosti Shell Fleet Solutions pre Slovensko a Česko Milan Pudich očakáva tri základné zmeny: zavedenie nových druhov palív, využívanie nových technológií a nástup nových typov vozidiel.

Neprehliadnite

Viceprezidentka divízie Shell Fleet Solutions Katya Atanasova predpovedá, že prakticky všetky malé vozidlá budú elektrické a diaľková preprava bude využívať obnoviteľné a nízkoemisné palivá. Mnoho áut bude samojazdiacich, s bežnou údržbou pomocou softvérov a umelej inteligencie. Vozidlá si samy nájdu optimálne miesto na dotankovanie a nočné parkovanie tak, aby boli pripravené na pridelené úlohy počas nasledujúceho dňa.

Podľa vlaňajšieho prieskumu firmy Shell narastie počet áut vrátane nákladných v roku 2025 na 1,25 miliardy a do roku 2040 sa zvýši na dve miliardy. Kým v súčasnosti brázdi cesty iba jedno percento elektrických vozidiel, v roku 2025 to bude desať percent a v roku 2040 až štvrtina.

Paríž a iné európske veľkomestá nevpustia v roku 2030 na cesty iné ako elektrické autá a v USA, Číne i v Európskej únii (EÚ) budú všetky predané vozidlá na elektrinu. „Nepochybujem, že Austrália dosiahne päťdesiatpercentný podiel predaja elektrických áut v roku 2030,“ vyjadril sa zakladateľ a šéf amerického výrobcu elektromobilov Tesla Elon Musk.

Novinky v nákladnej doprave sa netýkajú len palív, na ktoré sa bude jazdiť. Dodávky tovaru v rámci miest zabezpečia prevažne vozidlá bez vodiča. Ráta sa s tým, že v roku 2040 budú autonómne aj všetky taxíky a zdieľané autá.

Jazdime alternatívne

Analýza

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 18

Rubrika TREND + logistika a transport

Tagy nákladná doprava

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.