Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

eKasy zrejme všetci nestihnú (krátke správy)

22.05.2019, 11:00 | lehu | TASR | leg

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Aktuality

Prechod na nový typ registračných pokladníc, takzvané eKasy, na ktoré sú podnikatelia povinní prejsť do konca júna, sa komplikuje. Najväčší výrobca pokladníc, prešovský Elcom, pre Denník N povedal, že prechod sa do potrebného termínu u všetkých podnikateľov stihnúť nedá. „Čo sa týka zákonom daných termínov, úzkym miestom bude podľa nášho názoru inštalácia pokladníc,“ povedal Matej Furda. „Výrobca ešte našej servisnej firme nedodal chránené dátové úložisko, ktoré sa musí nainštalovať do registračnej pokladnice. A nie je ani jasné, kedy to dodá,“ povedal pre denník zasa majiteľ reštaurácie v bratislavskom Ružinove. Dátové úložisko je kľúčovou súčasťou online pokladnice, zapisujú sa tam údaje z bločkov, ktoré sa odosielajú finančnej správe. Minister financií Ladislav Kamenický napriek tomu zatiaľ nechystá úpravu zákona a podnikateľov vyzval, aby sa v čo najväčšom počte do systému finančnej správy zaregistrovali. „Nebudem hovoriť, či niečo spravíme alebo nespravíme. Chcem, aby sa čo najväčšia masa ľudí zachovala podľa zákona,“ povedal v relácii RTVS Sobotné dialógy. Nechce tolerovať to, aby sa ľudia do nového systému ani len nezaregistrovali. V prípade masových problémov je však možné predĺženie termínu povinnosti eKasy na poslednú chvíľu. Za nedodržanie zákona totiž hrozia podnikateľom pokuty i odobratie licencie. Podľa údajov finančnej správy sa na Slovensku používa ešte okolo 135-tisíc elektronických registračných pokladníc, ktorým daniari 1. júla automaticky zrušia registráciu. Prerábka takejto pokladnice stojí okolo 100 až 250 eur, nová pokladnica okolo 300 až 600 eur. Virtuálna online registračná pokladnica môže byť aj zadarmo.

Zdroj: Trend.sk

Rozhodnutie o clách odložili

Americký prezident Donald Trump odložil rozhodnutie o uvalení cla na dovoz áut a automobilových súčiastok z Európskej únie o pol roka. Administratíva uvažuje clá zvýšiť na 25 percent. Slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) rozhodnutie privítal. „Počas mojej návštevy Bieleho domu som vyzval na posilňovanie voľného obchodu medzi EÚ a USA, a nie budovanie ďalších bariér,“ spresnil na sociálnej sieti. Spojené štáty clá využívajú na získanie páky proti partnerom, ako je Čína, EÚ alebo Japonsko. Tí však vždy zavádzajú protiopatrenia pre dovozy z USA. EÚ tak má už teraz pripravený zoznam odvetných opatrení, ktoré prijme, ak Trump nové clá zavedie.

Nezamestnanosť pod piatimi percentami

Miera evidovanej nezamestnanosti je po prvýkrát od roku 1991 nižšia ako päť percent. Podľa ústredia práce v apríli klesla na 4,9 percenta. V tretine okresov Slovenska je jej hodnota dokonca menej ako dvojpercentná. Úrady registrovali celkovo 166-tisíc uchádzačov o zamestnanie, z toho 62-tisíc dlhšie ako rok. Zaujímavé je, že výdavky na dávky v nezamestnanosti v poslednom období napriek tomu rástli. Môže za to uvoľnenie pravidiel poberania podpory. Voľných pracovných miest bolo najviac pre operátorov a montériov strojov a zariadení či iných kvalifikovaníých pracovníkov a remeselníkov.

Zdroj: Maňo štrauch

Rázsochy zbúrajú a postavia nanovo

S búracím prácami v plánovanej nemocnici na bratislavských Rázsochách by sa malo začať najneskôr na konci júna. Zmluvu so spoločnosťou Metrostav už podpísala ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská (nominantka Smer-SD). Tá tiež avizovala, že do desiatich dní vyhlási súťaž na projekt nemocnice. Na mieste starého skeletu Rázsochy chce štát vybudovať novú Univerzitnú nemocnicu Bratislava. S výstavbou by sa mohlo začať do jedného roka. „Počas budúceho volebného obdobia by mohla byť dokončená,“ doplnil P. Pellegrini. Špekulácie o tom, že štát odkúpi nemocnicu Bory, ktorú v Bratislave stavia Penta, sa tak definitívne končia.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Aktuality

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.