Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Storočná dáma naberá nový dych

22.05.2019, 09:38 | Ľubomír Jurina | © 2019 News and Media Holding

V roku 2015 zlákala Martina Kováča do Saturu povesť tradičnej firmy. Najväčšia slovenská klasická cestovka nadväzuje na legendárny československý Čedok, takže v budúcom roku oslávi sté výročie.

 • Tlačiť
 • 0

 „Vo veľkých tradičných firmách sa veľa vecí robí zvykovo, nerozmýšľa sa, ako by sa dali robiť inak. To dáva priestor na sebarealizáciu, na zlepšovanie procesov a celkovú modernizáciu. Navyše, Satur v tom čase dozrel na zmeny a tie mali podporu manažmentu i akcionárov,“ spomína finančný riaditeľ Saturu.

Raketový štart

Význam moderného finančného manažmentu sa ukázal takmer okamžite. Kým v roku 2015 dosiahol Satur Travel zisk menej než desaťtisíc eur, o rok neskôr vystrelil na 384-tisíc a v roku 2017 sa zvýšil o ďalších dvestotisíc. Podpísal sa pod to rad manažérskych opatrení. „Sprehľadnili sme reporting a firma začala intenzívne pracovať s číslami. Včasné a správne informácie poskytovali prehľad o nákladoch a výnosoch a umožnili lepšie sledovať maržu jednotlivých produktov. Dostali sme obraz o ich výnosnosti, čo nám umožnilo sústrediť sa na produkty zaujímavé pre klientov a rentabilné pre cestovku,“ vysvetľuje finančný riaditeľ.

Veľkým projektom bola výmena účtovného systému. Zjednodušila a zautomatizovala prácu na finančnom oddelení a zjednotila účtovné procesy v celej skupine. Okrem cestovnej kancelárie ju tvorí autobusová doprava, riečna doprava po Dunaji, realitný biznis a cestovná agentúra. „Historicky si každá spoločnosť viedla účtovníctvo separátne. Založili sme akési shared service centrum, ktoré teraz účtuje pre celú skupinu. Po transformácii financií sme začali hľadať ďalšie možnosti na zlepšenie finančného výkonu firmy,“ konštatuje M. Kováč.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika TREND + CFO roka 2018

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.