Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Historici: Totalita je bližšie, ako si myslíte

Kotlebovcom pribúdajú priaznivci, medzi študentmi stredných škôl by vyhrali voľby. Uniformy, symboly, opatrenia a rétorika, použité na ceste k moci, pritom čerpajú inšpiráciu z nacistického režimu, ktorý poslal na smrť každého desiateho človeka krajiny, kde vládol. Ľubomír Morbacher a Martin Slávik z občianskeho združenia Living Memory prednášajú v školách o nástupe nacizmu a komunizmu a študentom ukazujú to, na čo dejepisári nemajú priestor.

25.05.2019, 18:59 | Tomáš Nejedlý | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 49

Ako historici dobre poznáte priebeh nástupu Adolfa Hitlera či Klementa Gottwalda k moci. Aké máte pocity, keď sledujete vzostup politickej strany Mariana Kotlebu?

Martin Slávik (M. S.): Mám pocit, že sa to práve láme. Ak štát nezačne systematicky pracovať a riešiť dôvody, zajtra sa zobudíme do rána, keď už budú mať kotlebovci hlasov príliš veľa.

Ľubomír Morbacher (Ľ. M.): Ak štandardné politické strany urýchlene nepredstavia funkčný plán na opravu toho, čo tu nefunguje – justície, školstva, zdravotníctva –, tak sa to nemusí skončiť dobre.

Ľ. M.: Je ich mnoho. Uniformy a pochodovanie, ktoré používali zo začiatku na vzbudenie strachu a sily. Keď hrozilo, že súd zruší Ľudovú stranu Naše Slovensko (ĽSNS), zrejme si pripravili záložnú stranu s názvom Pevnosť Slovensko. Je to odkaz na Festung Europa, termín, ktorým nacisti označovali ochranu európskych hodnôt pred nájazdmi boľševických hôrd z východu a inými nepriateľmi. Dnes sú to zrejme migranti.

M. S.: Diskusie prívržencov extrémistov na sociálnych sieťach sa hemžia vyjadreniami ako „paraziti na kandelábre“ či „paraziti do táborov“. Rovnakú rétoriku používali nacisti voči Židom a komunisti voči triednym nepriateľom, ktorých zaraďovali bez súdu do táborov nútených prác. Chceme študentom vysvetliť, kam viedla väčšinová ľahostajnosť v minulosti a že označením skupiny ľudí za parazitov, potkanov, švábov si hnutia a strany pripravujú pôdu na rozdúchanie nenávisti.

Zdroj: Maňo Štrauch

Neprehliadnite

Sú na školách aj učitelia, ktorí s extrémistami súhlasia?

M. S.: Sú aj učitelia, ktorí extrémistov podporujú. Ostatní s nimi veľmi nechcú ísť do konfrontácie, aby sa na pracovisku dalo fungovať, nenarušili sa medziľudské vzťahy. Jeden učiteľ sa na našej prednáške postavil a vraví: „Čo im klamete, komunizmus bol dobrý, boli sme hospodársky samostatní a dnes je horšie.“ Pomohlo nám aj to, že sa začali zapájať študenti, hovorili o problémoch svojich rodičov s režimom a vlastne zintenzívnili diskusiu.

Presvedčili ho argumenty?

M. S.: Nie. Bavili sme sa o tom, že Československo nebolo sebestačné, pretože len vedeckotechnická rozviedka ukradla zo Západu technológie za miliardy korún, hovorili sme o poradovníkoch na škodovky alebo o liekoch, ktoré sme museli dovážať, hoci zdravotníctvo bolo výkladnou skriňou režimu. Mali sme teda neschopných ľudí, že sme nedokázali vyrobiť kvalitné autá a elektroniku, alebo bol problém v systéme? A prečo režim postavil plot, ktorý držal ľudí v krajine, a zabíjal takých, ktorí chceli ísť preč? Vyhlásil, že už nebude diskutovať, lebo všetko prekrútime.

Koľko je takých učiteľov?

Ľ. M.: Do

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 49

Rubrika Použi rozum

Tagy Kotleba, ĽSNS, Použi rozum, školstvo, ÚPN, vzdelávanie