Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Odchod silných mien z IT biznisu a informatizácia sa (opäť) reštartuje

05.06.2019, 05:00 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

Súčasťou ročenky TREND TOP v infotechnológiách býva už tradične prehľad najdôležitejších udalostí v predchádzajúcich dvanástich mesiacoch. Pozrite si našu top trinástku zo sezóny 2018/2019.

 • Tlačiť
 • 10

1. Ďalšia séria príbehu konsolidácie

Značka Benestra po uzavretí fúzie so Swanom odišla do telekomunikačného neba. Víziu vyzývateľa veľkej trojky telco trhu bude joint venture napĺňať pod hlavičkou Swanu. Naďalej pritom stavia na akvizície, keď na jar tohto roka prevzal jedného z najväčších lokálnych providerov internetu a pay TV, Imafex.

V tomto segmente nakupoval aj Slovanet, ktorý zapichol nové vlajky na severovýchode a juhozápade Slovenska. Viacero akvizícií má za sebou – už tradične – aj Asseco. Do jeho portfólia pribudli DWC Slovakia, EdgeCom, Prosoft a zvyšný 50-percentný balík akcií v CEIT.

Do konzultačky Neulogy, ktorá je dôležitým hráčom v slovenskom ekosystéme inovatívnych technologických startupov, investovala ambiciózna estónska skupina Civitta.

A nového majiteľa dostal aj najväčší slovenský registrátor internetových domén a poskytovateľ webhostingu WebSupport, ktorého zakladateľ Michal Truban naplno presedlal na politickú dráhu. Pre škandinávsku skupinu Loopia sa má WebSupport stať základňou pre expanziu v strednej Európe.

Neprehliadnite

2. Odchod vplyvných mien z IT

Zmeny neobišli ani „informatizačné startupy“, ktoré v nedávnej minulosti raketovo vyrástli na vládnych ítečkových zákazkách.

Firma DWC, ktorá patrila do podnikateľskej skupiny okolo Jozefa Brhela s povesťou vplyvného smeráckeho oligarchu (oficiálne ju vlastnili jeho príbuzní), skončila pod krídlami spoločnosti Asseco Central Europe. Kedysi „sesterský“ Sevitech, za ktorým takisto stáli Brhelovci, naďalej ostáva v rukách jeho manažérov.

Nového spolumajiteľa a nové obchodné meno dostal Anext, ktorého úspech v médiách spájali s niekdajším ministrom financií a dopravy za Smer-SD Jánom Počiatkom. Dvojtretinový podiel vo firme rebrandovanej na LeikTec prevzala česká firma Axioma Europe, ktorej aktuálne jediným akcionárom je 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 10

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Tagy Asseco, Benestra, Civitta, GA Drilling, GDPR, Huawei, Orange, Slovak Telekom, Swan, Tachyum, TREND TOP v infotechnológiách 2019, Uber, Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.