Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Finančníci z Arca Capital narobili vietor v prehliadanom segmente

30.05.2019, 21:00 | Lukáš Kvašňák | © 2019 News and Media Holding

Segment personálnych agentúr stál dlhšiu dobu mimo záujmu domácich aj zahraničných finančných skupín. V ostatných troch rokoch sa však na trhu rozbehol proces konsolidácie, za ktorým stojí investičná skupina Arca Capital. Na jej konci je skupina Manuvia, ktorá vznikla vlani v septembri spojením štyroch silných personálnych agentúr McRoy Group, Wincott People, Xawax a Express People.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika

Podnikanie

Manuvia sa okamžite stala najväčším hráčom na česko-slovenskom trhu personálnych agentúr. Zo svojho portfólia ponúka vyše 12-tisíc zamestnancov. Konsolidovaný obrat za uplynulý rok dosiahol 150 miliónov eur. Firma sa zameriava na personálny lízing pre automobilový priemysel, elektrotechniku a logistiku.

Arca Capital sa so spoločnosťou Manuvia okrem slovenského a českého trhu chystá aj na prienik do Nemecka a Rakúska. Zároveň chce využiť synergie v rámci finančnej skupiny, prepojiť jednotlivé svoje biznisy a tlačiť i na zmenu pomerov v samotnom segmente.

KPMG
Relevans Law firm

Spraviť to vo veľkom

Nápad na vstup na trh personálnych agentúr vznikol zhruba pred necelými tromi rokmi. Predseda predstavenstva agentúry Wincott People Robert Gaboš vtedy oslovil predstaviteľov finančnej skupiny Arca Capital.

Neprehliadnite

„Prišiel za nami so žiadosťou, či by sme mu nepomohli získať financie na prikúpenie nejakej menšej agentúry. Zaujalo nás to, no povedali sme mu, aby sme to spravili poriadne. Nielen prikúpiť menšiu agentúru, ale vybudovať rovno jednotku v Česku a na Slovensku aj v širšom regióne strednej a východnej Európy,“ hovorí Rastislav Velič, partner a predseda predstavenstva Arca Capital. Ten sa po stiahnutí Pavla Krúpu zo štruktúry skupiny stal väčšinovým majiteľom a práve projekt Manuvie je jedným z jeho prvých strategických krokov.

Na projekte pracovali ľudia z Wincott People, ktorí poznali trh a identifikovali potenciálne akvizičné ciele. Arca Capital vystupuje v úlohe finančného investora, spolupodieľa sa na strategických rozhodnutiach skupiny Manuvia a na kontrolných funkciách. Výkonné právomoci zostávajú v rukách vrcholového vedenia Manuvie, ktoré tvoria ľudia z akvirovaných a fúzovaných spoločností v pozícii minoritných akcionárov.

Čakanie na úrad

Prvé investície

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika Podnikanie

Tagy Fúzie a akvizície

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.