Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Klinickí farmaceuti pomáhajú bezpečnej a lacnejšej liečbe. V nemocniciach ich nepoznajú

Klinická farmácia je špecializovaný odbor, vďaka ktorému možno pacientov liečiť bezpečne a zároveň racionálne. Jej hlavným cieľom je zabezpečiť účinnosť liekov a minimalizovať ich nežiaduce účinky.

04.06.2019, 19:02 | Mária Hunková | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 3

Klinickí farmaceuti majú pomerne široké pole pôsobnosti a pri liečbe chorých dokážu byť pre lekárov veľkými pomocníkmi. Napriek tomu o ich existencii a schopnostiach vie len málo ľudí. Podľa hlavnej odborníčky na klinickú farmáciu Márie Göböovej sú neznámou dokonca aj pre viacerých zdravotníkov a manažérov nemocníc.

Neprehliadnite

Ako možno charakterizovať klinického farmaceuta? Je to lekárnik, ktorý sa špecializuje na určitú oblasť, ako napríklad lekár s atestáciou?

Áno, je to niečo podobné. Klinická farmácia je nadstavbové štúdium. Farmaceut teda musí najskôr absolvovať päťročné magisterské štúdium na farmaceutickej fakulte, potom trojročnú atestáciu z lekárenstva a až potom sa môže dať na štúdium klinickej farmácie. To trvá dokopy dva roky, v rámci neho sa vyžadujú určité stáže na klinických pracoviskách a musí byť ukončené atestačnou prácou a skúškou. V iných krajinách to nemajú takto štruktúrované, niekde nevyžadujú ani stáže. V porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie je tak na Slovensku vzdelávanie v tomto odbore naozaj na vysokej úrovni.

Majú farmaceuti záujem o tento odbor, keď k nemu vedie taká dlhá cesta?

Áno, záujem je veľký. Dnešní lekárnici sa naozaj chcú vzdelávať, mnohí majú väčšie ambície, ako len vydávať lieky v lekárňach. Je to odbor, ktorý sa rozvíja tým, že prichádzajú na trh nové lieky, nové farmakoterapeutické postupy liečby, a to farmaceutov motivuje učiť sa a špecializovať.

Koľko teda máme na Slovensku klinických farmaceutov?

Doteraz úspešne absolvovalo špecializačnú skúšku v tomto odbore približne 150 farmaceutov. No reálne ich nie je v praxi toľko. V súčasnosti vo svojom odbore pracuje do 20 klinických farmaceutov, a to zväčša iba na polovičný úväzok.

Prečo?

Veľa klinických farmaceutov pôsobí zároveň v nemocničnej alebo vo verejnej lekárni, kde im pracovné povinnosti nedovolia venovať sa tejto práci na plný úväzok. Pre plnohodnotné využitie ich potenciálu je dôležité venovať sa jej po celý pracovný čas, čo by si mali uvedomiť manažmenty a vedúci pracovníci zdravotníckych zariadení. Tí im však nevytvárajú pracovné miesta. Pritom v susednej Českej republike, s ktorou sme mali rovnakú štartovú čiaru, sa pri akreditácii nemocníc vyžaduje, aby mali klinického farmaceuta. Tam ho nájdete v každej, aj malej nemocnici. Mojím cieľom ako hlavnej odborníčky je, aby sme raz aj na Slovensku mali v každej štátnej nemocnici klinického farmaceuta a aby sa postupne etablovali aj v súkromných. V zahraničí sú dokonca aj v zariadeniach pre seniorov.

Dnešní lekárnici sa naozaj chcú vzdelávať, mnohí majú väčšie ambície, ako len vydávať lieky v lekárňach 

Prečo riaditelia slovenských nemocníc nevytvárajú klinickým farmaceutom miesta?

Zväčša je to preto, že

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 3

Rubrika TREND + Farmácia