Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aké vládne IT projekty pribudli a čo sa zmenilo oproti minulosti

Keď vlani v lete vládna komisia schvaľovala nové projekty informatizácie, bol medzi nimi Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe. Jeho podstatou je vytvoriť technologické zázemie pre tímy odborníkov, ktoré v prípade kyberútoku na vládne systémy zabezpečia adekvátnu reakciu.

05.06.2019, 05:00 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

V brandži sa tieto pracoviská označujú skratkou CSIRT a majú byť celkovo štyri. K existujúcemu tímu na Úrade podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu (ÚPVII) má pribudnúť CSIRT v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá sa stará o portál Slovensko.sk a vládnu sieť Govnet, ako aj na Národnom bezpečnostnom úrade (NBÚ) a v Slovenskej informačnej službe (SIS).

Projekt šiel do schvaľovania s naplánovaným rozpočtom 44,1 milióna eur (s DPH). Vládna komisia ho napriek kritike časti ítečkovej odbornej verejnosti odobrila. Na jeho väčšiu časť už medzičasom prebehlo výberové konanie na dodávateľa.

Neprehliadnite

Zákazku NBÚ za 34,3 milióna eur, ktorú obstarával so SIS, získal Alison Slovakia. Zdá sa, že suchoty, ktorými v uplynulých rokoch trpel slovenský IT sektor, výrazne odkázaný na vládne zákazky, sa končia. Viaceré neuralgické body z minulosti však pretrvávajú.

Pod väčším drobnohľadom

Zázemie pre tímy CSIRT sa radí do top trojky vládnych IT projektov podľa veľkosti, ktoré sa na scéne objavili za uplynulého pol druha roka. Dohromady ich vládna komisia, v ktorej sedí aj zástupca IT asociácie Slovenska (ITAS), doteraz schválila viac než päťdesiat, celkovo za 690 miliónov eur.

Tieto peniaze majú do digitalizácie a modernizácie verejnej správy natiecť z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII), ktorý je nástupcom predchádzajúcej eurofondovej skratky OPIS.

Projekty informatizácie spoločnosti
(schválené Riadiacim výborom prioritnej osi 7 Operačného programu Integrovaná infraštruktúra)
Názov projektu Garant Investičné náklady (mil. € s DPH) Schválené
Centrálny ekonomický systém Ministerstvo financií SR 48,2 2017
Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu 44,1 júl 2018
Cloud Ministerstva vnútra SR Ministerstvo vnútra SR 44,1 2017
Centrálne komponenty správneho konania vo verejnej správe Ministerstvo vnútra SR

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Tagy informatizácia, Slovensko.Digital, TREND TOP v infotechnológiách 2019, Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu SR

Diskusia (0 reakcií)