Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prijímačky na vysokú? Nie vždy sa na ne dá naučiť

01.06.2019, 18:52 | Barbora Dobó

Názor | Koncom mája prichádzajú maturity a finále jednej životnej etapy.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Použi rozum

Finišujúci stredoškoláci sa poctivo pripravujú na skúšku dospelosti. Po jej zložení mnohých čakajú prijímačky na vysokú školu.

No niektorí ich už majú dávno za sebou a iní ich nemuseli absolvovať vôbec.

Ako je to možné?

Tí, čo sa hlásili do Anglicka alebo Holandska, museli už koncom minulého roka písať motivačné listy, ktoré sú často základnou podmienkou na prijatie na zahraničné univerzity.

Potom stačí zmaturovať na samé jednotky alebo s jednou „povolenou“ dvojkou.

Neprehliadnite

Ja som sa hlásila na české vysoké školy, kde na výsledkoch z maturity až tak nezáleží – stačí ju mať. Musela som prejsť prijímacími skúškami a ešte ma nejaké po maturite čakajú.

Tie, ktoré mám už za sebou, testovali všeobecné študijné predpoklady. Na tieto testy sa nedá nejako špeciálne pripraviť.

Obsahujú otázky zamerané na verbálne, kritické, analytické a numerické myslenie, priestorovú predstavivosť a kultúrny prehľad.

A keďže ide o prijímačky na českú školu, sú v češtine a týkajú sa aj českých reálií.

Brnianska Masarykova univerzita (konkrétne Fakulta sociálnych štúdií) si vyžaduje k tomuto ešte test z českých základov spoločenských vied. Dá sa písať viackrát s tým, že vám zarátajú najlepší výsledok.

Keďže sa zameriava hlavne na české právo a históriu, je pre Slovákov pomerne ťažké tento test napísať s dobrým výsledkom, ale dá sa na to pripraviť s pomocou rôznych rozsiahlych učebníc.

Ja už mám tieto testy, našťastie, za sebou, čakám na rozhodnutie o prijatí. Ale napríklad uchádzači o štúdium medicíny majú odborové testy z fyziky, chémie a biológie až v júni.

Tesne po maturitách. Jednou zo škôl s neskoršími prijímačkami je Vysoká škola ekonomická v Prahe, na ktorú sa hlásim tiež.

Mnohým síce spadne zo srdca kameň, keď zmaturujú, ale verím, že nám ostatným budú držať palce, kým budú oslavovať začiatok najdlhšieho, pre niektorých takmer štvormesačného leta, na ktoré sa už všetci veľmi tešíme.

Barbora Dobó,
1. súkromné gymnázium
Bajkalská v Bratislave

Dočítali ste článok z TRENDU
Článok vyšiel v týždenníku TREND 21/2019. Ak ste predplatiteľ TRENDU alebo TRENDU Digital, prihláste sa alebo si aktivujte predplatiteľský prístup.
Vyberte si predplatné od 4,45 €
 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Názory, Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.