Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V ropných lagúnach mohol skončiť aj odpad od vojakov a poštárov

03.06.2019, 05:02 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

Odstraňovanie starých nebezpečných skládok je dobrá správa. Ale ak zlyhá štát, aj v súčasnosti môžu vznikať nebezpečné záťaže, ktoré bude opäť odstraňovať štát. Minulý rok verejnosť šokovali zábery zo skládky Vlčie hory pri Hlohovci.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika

Téma

Našli tam nebezpečný odpad, ktorý dnes znečisťuje okolité životné prostredie. Niekto tam nezákonne vytvoril päť jazier s toxickými ropnými látkami. Dovolil by si niekto takú bezočivosť, keby necítil ochranu a priazeň zo strany štátnych inštitúcií?

Zločiny proti prírode

Prevádzku skládky odpadov Vlčie hory prevzala v roku 2007 spoločnosť Plastic People od hlohovského výrobcu liekov Slovakofarma. Tá predtým v areáli zneškodňovala nebezpečný odpad z makovíc, z ktorých vyrábala rôzne lieky na utíšenie bolesti.

Areál má viaceré sekcie pre nebezpečný, komunálny a stavebný odpad. Jednou vrátnicou môžu vchádzať autá s rôznym odpadom a je len na prevádzkovateľovi, či ho uloží zodpovedne alebo najlacnejšie, ako sa dá.

Podľa informácií zvnútra rezortu životného prostredia boli už povolenia pre Plastic People v rozpore so zákonom. Jedno z povolení napríklad dovoľovalo skládkovanie 50 druhov kvapalných odpadov, aj keď zákon ich skládkovanie zakazuje. Takýchto prešľapov urobil Okresný úrad (OÚ) Trnava, pracovisko Hlohovec, viac. Úradník Andrej Žibek, ktorý podľa informácií TRENDU povolenia vydal, na otázky týždenníka nereagoval.

Ako uviedlo ministerstva vnútra, ktoré okresné úrady zastrešuje, OÚ Trnava zakázal firme Plastic People činnosť, keď sa odhalili porušenia zákonov. Na otázku, prečo vydávali nezákonné rozhodnutia, ministerstvo nereagovalo.

Neprehliadnite

Časté požiare

O skládke sa začalo veľa hovoriť v roku 2012, keď chceli majitelia firmy Plastic People rozširovať svoje aktivity. Do cesty sa im postavili aktivisti na čele s neskorším primátorom Hlohovca Miroslavom Kollárom. Upozorňovali na časté požiare. Trnavskí hasiči na skládke v rokoch 2009 až 2012 zasahovali štyridsaťkrát, uviedli vo svojich štatistikách.

Príčinou vtedy ešte nemuseli byť ropné látky. Na vznik požiaru stačí, keď sa komunálny odpad ukladá na skládke lajdácky. Správne treba vrstvy utlačeného odpadu prekrývať napríklad vrstvami odpadovej zeminy. Tie by mali zabrániť šíreniu požiaru po celej skládke. Zároveň obmedzujú úlety ľahkých

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 0

Rubrika Téma

Diskusia (0 reakcií)

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.