Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Toxické kopce a jazerá sa menia na veľký biznis

Sanácie sú doménou lokálnych geologických firiem. Tú najväčšiu zákazku chce vyhrať taliansko-slovenská skupina okolo Miroslava Remetu.

03.06.2019, 05:08 | Ján Kováč | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 6

Slovenská vláda spustila dosiaľ najväčšiu vlnu čistenia toxických území. Sú pozostatkami socializmu a v súčasnosti ohrozujú zdravie a životy ľudí či zvierat a ničia životné prostredie. Veľká špina sa zároveň mení na veľký štátny biznis. „Sanačné“ tendre sú dnes v plnom prúde. Najväčší z nich, za 40 miliónov eur, sa týka ropných jazier na Horehroní nad obcou Predajná.

Toxické jazerá na Horehroní sú aktuálne horúca vec. Miestni obyvatelia majú nádej, že sa konečne zbavia prvých dvoch. Tie sa nachádzajú nad obcou Predajná na úpätí Nízkych Tatier. Ministerstvo životného prostredia si v týchto dňoch vyberá dodávateľa prieskumných a sanačných prác.

Jazerá v Predajnej vytvorila za socializmu štátna rafinéria Petrochema Dubová, aby ich mohla naplniť gudrónmi – odpadom zo spracovania ropy. Gudrón je podľa definície mäkký prírodný toxický asfalt, ktorý vzniká ako vedľajší produkt pri spracovaní ropy kyselinou sírovou.

Priamo v areáli Petrochemy v susednej obci Nemecká sú ďalšie dve gudrónové jazerá. Zatiaľ sa však majú odstraňovať len tie v Predajnej. Kam ich obsah vyvezú? Do úvahy pripadá spálenie v cementárni, prípadne v elektrárni, alebo nejaký spôsob recyklácie.

Neprehliadnite

Projekt ešte môže narušiť a zbrzdiť hroziaci konflikt medzi ministerstvom životného prostredia a najlacnejším uchádzačom. Tým je združenie slovenskej firmy Uranpres a talianskej Ambienthesis s cenou 37,9 milióna eur. Reprezentuje ho spoluvlastník Uranpresu Miroslav Remeta.

Zdroj: Trend.sk

Úzky okruh firiem

Toto združenie je, dá sa povedať, chybou v systéme. Biznis so sanáciami je doménou hŕstky slovenských a českých geologických firiem, ktoré dopĺňajú v zásade tri veľké odpadárske skupiny: EBA Alexeja Beljajeva a Michala Lazara, AVE Daniela Křetinského a Romana Korbačku a nadnárodná skupina FCC s centrálou v Rakúsku a so silným zastúpením na Slovensku.

Zahraničná konkurencia sa v slovenských tendroch nedokáže

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Rubrika Téma