Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Učiteľ je vzor. Študenti kopírujú jeho dobré stránky aj frustrácie

Spoluzakladateľka najväčšej vzdelávacej konferencie na Slovensku pre angličtinárov ELT forum Klaudia Bednárová v rozhovore pre TREND vysvetľuje, aké zmeny potrebuje naše školstvo a čo treba spraviť pre obnovenie autority pedagógov.

01.06.2019, 19:00 | Peter Scherhaufer | © 2019 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Status učiteľa je dnes nízky, rovnako ako záujem mladých ľudí o túto prácu. Ako by sa dala zvýšiť atraktivita učiteľského povolania? 

Kľúčové sú teraz platy. Radikálny rast platov. Nejde o to, že tí, čo učia, budú potom učiť lepšie. Toto opatrenie smeruje k možnosti zamestnať a zaplatiť kvalitných ľudí, ktorí z pedagogických škôl často unikajú do iných oblastí. Iba s kvalitným tímom možno začať meniť školský systém k lepšiemu – zvnútra.

Na pedagogické fakulty sa často hlásia ľudia, pre ktorých to bola z núdze cnosť. Z nich máme vyberať budúcich učiteľov? 

Ak budú mať učitelia vyššie platy, zmení to aj skladbu ľudí, ktorí sa hlásia na pedagogické fakulty. Povolanie učiteľa mnohí šikovní študenti automaticky škrtajú práve preto, lebo im to často nezaplatí ani základné účty. Pri výrazne lepšom finančnom ohodnotení sa začne na pedagogiku hlásiť väčší počet lepších študentov, ktorí majú vzťah k vzdelávaniu. Tí budú mať následne aj vyššie nároky na kvalitu univerzitných pedagógov, čo je ďalšia téma. 

Neprehliadnite

Aká je priama úmera medzi mzdami a pracovným nasadením učiteľov? 

Je vedecky dokázané, že priama korelácia medzi peniazmi a motiváciou neexistuje. Hovoríme však o výške mzdy, ktorá sanuje základné potreby. Ak ich plat nepokrýva, tak vtedy je jeho zvýšenie motivačné. U učiteľov v Bratislave platy často nepokrývajú ich životné náklady. Mnohí preto majú aj dva džoby. V menších mestách je to vzhľadom na nižšie náklady prijateľnejšie. Tam má povolanie učiteľa aj lepšie meno. S rastúcim platom si však môžu učitelia plniť ďalšie potreby. Napríklad investovať do vlastného vzdelávania.

Iba plat z učiteľa autoritu neurobí. Čo na to treba? 

Dnešný učiteľ by mal vychovávať ľudí pre

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Použi rozum

Tagy Použi rozum

Diskusia (0 reakcií)