Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Digitalizácia štátu dostala nové impulzy. Je to šanca pre IT branžu zlepšiť svoj imidž

04.06.2019, 07:02 | Jozef Andacký | © 2019 News and Media Holding

Názor | Začiatkom mája vláda premiéra Petra Pellegriniho schválila stratégiu digitálnej transformácie Slovenska. Do roku 2030 sa podľa nej máme stať „krajinou s inovačným a ekologickým priemyslom, ktorá bude vedieť ťažiť zo znalostnej digitálnej a dátovej ekonomiky“.

 • Tlačiť
 • 1

Andacky Jozef komentar 2019

Ak si tento 79-stranový dokument prelistujete, narazíte na umelú inteligenciu, blockchain, internet vecí, high performance computing – pardon, vlastne na „supervýkonné počítanie“… Na chvíľu máte pocit, že ste v Singapure alebo aspoň vo Fínsku, ktorým sa autori dokumentu inšpirovali. Potom zistíte, že ešte stále ste na Slovensku.

Na zvýšenú koncentráciu buzzwordov z úradu investičného a informatizačného vicepremiéra Richarda Rašiho sme si už pomaly zvykli. Samotní autori digitálnej stratégie azda prepáčia, zrejme to aj mysleli úprimne, ale narážajú na vnútornú schizofréniu štátneho aparátu.

V uplynulých rokoch sa na digitalizáciu verejnej správy minula miliarda eur a výsledky sú zväčša dosť žalostné. Aj samotné profesijné združenie IT firiem má problém vypichnúť a odkomunikovať benefity realizovaných projektov.

Neprehliadnite

Tak dajme príklad: online kataster nehnuteľností vyzerá aj v roku 2019 v zásade rovnako ako v roku 2009. Projekt z eurofondovej skratky OPIS stál 28 miliónov eur. Jeho finálne ukončenie má meškanie monštruóznych rozmerov, viaceré služby bežia len v testovacej prevádzke. Pre chyby v obstarávaní muselo Slovensko vrátiť desať miliónov eurofondových eur do Bruselu.

Ďalší príklad: smart náramky pre

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

 • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
 • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
 • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

 • Tlačiť
 • 1

Rubrika TREND TOP v infotechnológiách

Tagy Názory, TREND TOP v infotechnológiách 2019

Nájdi vydanie

Výhody pre predplatiteľov TRENDU

 1. Zľavy

 2. Online služby

 3. TREND do tabletu

  • Aktuálny TREND aj archívne vydania na stiahnutie do aplikácií pre iOS/Android
 4. Ďalšie výhody

  • Doručenie do piatku vo Vašej schránke
  • Kedykoľvek si môžete zmeniť doručovaciu adresu
  • Kedykoľvek môžete prerušiť predplatné na ľubovoľný čas a neskôr si ho obnoviť

Všeobecné obchodné podmienky pre predplatné
Kontakt:
(02) 3215 3121-2, trendpredplatne@newsandmedia.sk

Darovací list na stiahnutie

Knihy a digitálne médiá

Tituly v našej ponuke máme na sklade a predplatitelia TRENDU si ich môžu objednať so zľavou. Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10 až 20-percentnú zľavu.

Prečo Dobré zmluvy

Naozaj sa dá spoľahnúť na vzory zadarmo stiahnuté z webu? Neznámeho pôvodu a niekoľko rokov staré? Dobré zmluvy prinášajú viac ako 150 aktuálnych vzorových dokumentov. Všetky sú overené advokátskou kanceláriou:

Ak ste predplatiteľ TRENDU, nezabudnite sa pred objednaním prihlásiť. Automaticky dostanete 10-percentnú zľavu. Pozrite si aj dokumenty na bezplatné stiahnutie.

Daňové vzory a judikáty

Daňové vzory obsahujú vzory 60 najčastejšie používaných dokumentov v daňovom konaní (komunikácii s daňovými úradmi), Daňové judikáty 40 reálnych judikátov z daňového práva s odborným komentárom. Vychádzajú z praxe skúseného daňového právnika - ich autorom je advokát JUDr. Patrik Benčík, ktorý má za sebou viac ako 100 daňových súdnych sporov. Niekoľko rokov pracoval ako právnik na vtedajšom Daňovom riaditeľstve SR, je autorom a spoluautorom viacerých odborných publikácií z oblasti daňového práva.